Sinanpaşa Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Sinanpaşa Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 4.069 kişi (TÜİK).
Sinanpaşa Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Sinanpaşa Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Sinanpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.069 kişidir. 2007 yılında 7.688 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %47,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,4 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Sinanpaşa Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Sinanpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.069 kişidir. 2007 yılında 7.688 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %47,1 azaldı.
Sinanpaşa Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Sinanpaşa Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 4.069 | -5,7 |
| 2021 | 4.315 | -5,5 |
| 2020 | 4.565 | -5,3 |
| 2019 | 4.818 | -6,0 |
| 2018 | 5.126 | -3,4 |
| 2017 | 5.305 | -3,2 |
| 2016 | 5.481 | -3,7 |
| 2015 | 5.693 | -3,7 |
| 2014 | 5.913 | -3,9 |
| 2013 | 6.151 | -2,2 |
| 2012 | 6.288 | -4,0 |
| 2011 | 6.551 | -3,4 |
| 2010 | 6.784 | -3,5 |
| 2009 | 7.028 | -4,4 |
| 2008 | 7.352 | -4,4 |
| 2007 | 7.688 | - |
Sinanpaşa Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Sinanpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Sinanpaşa Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.904, sandığa gidenlerin oranı %66,9. En çok oyu %45,2 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %42,5 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 834 | 45,2 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 785 | 42,5 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 87 | 4,7 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 55 | 3,0 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 25 | 1,4 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 10 | 0,5 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 7 | 0,4 |
| Sezgin Doğan Gürocak | AB PARTİ | 6 | 0,3 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 5 | 0,3 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 5 | 0,3 |
| Diğer (13) | 27 | 1,4 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.904, sandığa gidenlerin oranı %67,0. En çok oyu %43,4 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %42,6 ile Ali Demirçalı (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Halil Nacar | AK PARTİ | 783 | 43,4 |
| Ali Demirçalı | CHP | 769 | 42,6 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 83 | 4,6 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 79 | 4,4 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 32 | 1,8 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 11 | 0,6 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,4 |
| Osman Söyler | SAADET | 7 | 0,4 |
| Ali Yağrı | VATAN PARTİSİ | 6 | 0,3 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 5 | 0,3 |
| Diğer (9) | 23 | 1,3 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.904, sandığa gidenlerin oranı %66,3. En çok oyu %40,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %39,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 717 | 40,1 |
| CHP | 708 | 39,6 |
| YENİDEN REFAH | 145 | 8,1 |
| İYİ PARTİ | 99 | 5,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 46 | 2,6 |
| SAADET | 20 | 1,1 |
| DEM Parti | 9 | 0,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 8 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 8 | 0,5 |
| HÜDA PAR | 5 | 0,3 |
| Diğer (9) | 21 | 1,2 |
Sinanpaşa Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Sinanpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.021, sandığa gidenlerin oranı %79,8. En çok oyu %54,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.289 | 54,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 966 | 40,9 |
| Sinan Oğan | 100 | 4,2 |
| Muharrem İnce | 8 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.023, sandığa gidenlerin oranı %78,5. En çok oyu %55,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.297 | 55,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.050 | 44,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.021, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %39,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 931 | 39,9 |
| CHP | 628 | 26,9 |
| İYİ PARTİ | 252 | 10,8 |
| MHP | 251 | 10,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 52 | 2,2 |
| TİP | 48 | 2,1 |
| YENİDEN REFAH | 34 | 1,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 31 | 1,3 |
| GENÇPARTİ | 14 | 0,6 |
| MEMLEKET | 14 | 0,6 |
| Diğer (10) | 38 | 1,6 |