Tahtakale Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Tahtakale Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.301 kişi (TÜİK).
Tahtakale Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Tahtakale Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Tahtakale Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.301 kişidir. 2007 yılında 1.318 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %45,8 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Tahtakale Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Tahtakale Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.301 kişidir. 2007 yılında 1.318 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %1,3 azaldı.
Tahtakale Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Tahtakale Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.301 | -4,1 |
| 2021 | 1.356 | -1,8 |
| 2020 | 1.381 | -5,2 |
| 2019 | 1.456 | -2,7 |
| 2018 | 1.497 | -1,7 |
| 2017 | 1.523 | 1,8 |
| 2016 | 1.496 | 2,6 |
| 2015 | 1.458 | 6,3 |
| 2014 | 1.371 | 2,1 |
| 2013 | 1.343 | 2,4 |
| 2012 | 1.312 | -1,4 |
| 2011 | 1.331 | -0,3 |
| 2010 | 1.335 | -3,1 |
| 2009 | 1.378 | -1,4 |
| 2008 | 1.397 | 6,0 |
| 2007 | 1.318 | - |
Tahtakale Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Tahtakale Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Tahtakale Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 992, sandığa gidenlerin oranı %75,2. En çok oyu %46,3 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %43,7 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 336 | 46,3 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 317 | 43,7 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 26 | 3,6 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 15 | 2,1 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 11 | 1,5 |
| İkram Akkaya | SAADET | 8 | 1,1 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 3 | 0,4 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 2 | 0,3 |
| Mustafa Enver Yılmaz | VATAN PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Mehmet Emin Türkmen | TKH | 1 | 0,1 |
| Diğer (5) | 5 | 0,7 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 992, sandığa gidenlerin oranı %75,2. En çok oyu %45,8 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %42,3 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 329 | 45,8 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 304 | 42,3 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 31 | 4,3 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 27 | 3,8 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 11 | 1,5 |
| Kerim Bulut | SAADET | 6 | 0,8 |
| Cevdet Şen | MEMLEKET | 2 | 0,3 |
| Rıza Türkmendağ | VATAN PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Mehmet Seskir | DSP | 1 | 0,1 |
| Gül Pola | DEM Parti | 1 | 0,1 |
| Diğer (4) | 4 | 0,6 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 992, sandığa gidenlerin oranı %75,2. En çok oyu %42,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %42,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 304 | 42,7 |
| CHP | 302 | 42,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 42 | 5,9 |
| YENİDEN REFAH | 28 | 3,9 |
| İYİ PARTİ | 13 | 1,8 |
| SAADET | 7 | 1,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 4 | 0,6 |
| MEMLEKET | 4 | 0,6 |
| MİLLET | 2 | 0,3 |
| DEM Parti | 1 | 0,1 |
| Diğer (5) | 5 | 0,7 |
Tahtakale Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Tahtakale Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.006, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %51,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 442 | 51,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 362 | 41,8 |
| Sinan Oğan | 57 | 6,6 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.006, sandığa gidenlerin oranı %85,5. En çok oyu %54,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 459 | 54,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 390 | 45,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.006, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %40,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 346 | 40,1 |
| CHP | 225 | 26,1 |
| İYİ PARTİ | 93 | 10,8 |
| YENİDEN REFAH | 51 | 5,9 |
| MHP | 46 | 5,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 36 | 4,2 |
| TİP | 16 | 1,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 10 | 1,2 |
| BBP | 9 | 1,0 |
| MEMLEKET | 7 | 0,8 |
| Diğer (6) | 16 | 1,9 |