Şehreküstü Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Osmangazi, Bursa)
Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Şehreküstü Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 417 kişi (TÜİK).
Şehreküstü Mahallesi, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şehreküstü Mahallesi'nin haritası, Osmangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şehreküstü Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 417 kişidir. 2007 yılında 578 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %27,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %56,0 ile Erkan Aydın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Şehreküstü Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şehreküstü Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 417 kişidir. 2007 yılında 578 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %27,9 azaldı.
Şehreküstü Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şehreküstü Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 417 | -0,5 |
| 2021 | 419 | -2,6 |
| 2020 | 430 | -10,2 |
| 2019 | 479 | -9,1 |
| 2018 | 527 | -4,9 |
| 2017 | 554 | -4,6 |
| 2016 | 581 | -5,4 |
| 2015 | 614 | -3,9 |
| 2014 | 639 | 10,0 |
| 2013 | 581 | -2,2 |
| 2012 | 594 | -1,2 |
| 2011 | 601 | 1,5 |
| 2010 | 592 | 3,3 |
| 2009 | 573 | -1,9 |
| 2008 | 584 | 1,0 |
| 2007 | 578 | - |
Şehreküstü Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şehreküstü Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şehreküstü Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 331, sandığa gidenlerin oranı %73,7. En çok oyu %60,3 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %29,5 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 143 | 60,3 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 70 | 29,5 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 8 | 3,4 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 6 | 2,5 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 3 | 1,3 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 2 | 0,8 |
| İkram Akkaya | SAADET | 2 | 0,8 |
| Mahmut Bayram | DSP | 1 | 0,4 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 1 | 0,4 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,4 |
Osmangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 331, sandığa gidenlerin oranı %73,7. En çok oyu %56,0 ile Erkan Aydın (CHP) aldı, ikinci sırada %30,2 ile Mustafa Dündar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erkan Aydın | CHP | 130 | 56,0 |
| Mustafa Dündar | AK PARTİ | 70 | 30,2 |
| İbrahim Tugay Ateş | ZAFER PARTİSİ | 12 | 5,2 |
| Yunus Koçak | YENİDEN REFAH | 8 | 3,5 |
| Çetin Orkun Özeller | İYİ PARTİ | 4 | 1,7 |
| Gül Pola | DEM Parti | 2 | 0,9 |
| Kerim Bulut | SAADET | 2 | 0,9 |
| Mehmet Seskir | DSP | 1 | 0,4 |
| Göksel Söğüt | HKP | 1 | 0,4 |
| Ferhat Tan | HÜDA PAR | 1 | 0,4 |
| Diğer (1) | 1 | 0,4 |
Osmangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 331, sandığa gidenlerin oranı %73,7. En çok oyu %53,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %29,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 124 | 53,0 |
| AK PARTİ | 69 | 29,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 18 | 7,7 |
| YENİDEN REFAH | 8 | 3,4 |
| İYİ PARTİ | 4 | 1,7 |
| DEM Parti | 4 | 1,7 |
| HÜDA PAR | 2 | 0,8 |
| SAADET | 2 | 0,8 |
| DSP | 1 | 0,4 |
| BTP | 1 | 0,4 |
| Diğer (1) | 1 | 0,4 |
Şehreküstü Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şehreküstü Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 329, sandığa gidenlerin oranı %86,9. En çok oyu %53,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %39,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 151 | 53,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 111 | 39,5 |
| Sinan Oğan | 18 | 6,4 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 330, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %58,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %42,0 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 155 | 58,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 112 | 42,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 329, sandığa gidenlerin oranı %86,9. En çok oyu %36,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %29,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 101 | 36,5 |
| AK PARTİ | 82 | 29,6 |
| İYİ PARTİ | 40 | 14,4 |
| MHP | 16 | 5,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 8 | 2,9 |
| BBP | 6 | 2,2 |
| MEMLEKET | 5 | 1,8 |
| YENİDEN REFAH | 5 | 1,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 5 | 1,8 |
| AP | 3 | 1,1 |
| Diğer (4) | 6 | 2,2 |