Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (İmamoğlu, Adana)
Adana ili İmamoğlu ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 4.086 kişi (TÜİK).
Cumhuriyet Mahallesi, Adana ilinin İmamoğlu ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, İmamoğlu ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.086 kişidir. 2007 yılında 5.801 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %29,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %37,5 ile Kasım Karaköse (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.086 kişidir. 2007 yılında 5.801 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %29,6 azaldı.
Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 4.086 | -1,7 |
| 2021 | 4.155 | -1,3 |
| 2020 | 4.209 | -1,2 |
| 2019 | 4.258 | -2,4 |
| 2018 | 4.364 | -2,0 |
| 2017 | 4.453 | -3,3 |
| 2016 | 4.605 | -3,8 |
| 2015 | 4.786 | -0,7 |
| 2014 | 4.819 | -2,2 |
| 2013 | 4.927 | -3,4 |
| 2012 | 5.102 | -1,9 |
| 2011 | 5.202 | -3,4 |
| 2010 | 5.385 | -1,5 |
| 2009 | 5.466 | -2,1 |
| 2008 | 5.585 | -3,7 |
| 2007 | 5.801 | - |
Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.080, sandığa gidenlerin oranı %84,1. En çok oyu %48,3 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %31,9 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 1.184 | 48,3 |
| Zeydan Karalar | CHP | 781 | 31,9 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 408 | 16,6 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 13 | 0,5 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 12 | 0,5 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 8 | 0,3 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,3 |
| Sezgin Doğan Gürocak | AB PARTİ | 6 | 0,2 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 5 | 0,2 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 5 | 0,2 |
| Diğer (10) | 22 | 0,9 |
İmamoğlu Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.080, sandığa gidenlerin oranı %84,0. En çok oyu %37,5 ile Kasım Karaköse (CHP) aldı, ikinci sırada %30,8 ile Mehmet Sert (İYİ PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Kasım Karaköse | CHP | 903 | 37,5 |
| Mehmet Sert | İYİ PARTİ | 743 | 30,8 |
| Mehmet Aydın Kangur | MHP | 696 | 28,9 |
| Turan Yumşak | YENİDEN REFAH | 17 | 0,7 |
| Ercan Toklu | DEVA PARTİSİ | 12 | 0,5 |
| Durmuş Tugut | BÜYÜK BİRLİK | 9 | 0,4 |
| İsmail Bozkurt | DSP | 5 | 0,2 |
| Hüseyin Güner | HKP | 5 | 0,2 |
| Necdet Hamdi Haznedar | BTP | 5 | 0,2 |
| Yasemin Sağlam | MİLLET | 5 | 0,2 |
| Diğer (3) | 10 | 0,4 |
İmamoğlu Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.080, sandığa gidenlerin oranı %83,9. En çok oyu %32,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %32,7 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 789 | 32,7 |
| MHP | 789 | 32,7 |
| İYİ PARTİ | 679 | 28,1 |
| DEVA PARTİSİ | 90 | 3,7 |
| YENİDEN REFAH | 18 | 0,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 12 | 0,5 |
| SAADET | 8 | 0,3 |
| HÜDA PAR | 7 | 0,3 |
| BTP | 5 | 0,2 |
| BÜYÜK BİRLİK | 4 | 0,2 |
| Diğer (5) | 12 | 0,5 |
Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.055, sandığa gidenlerin oranı %88,0. En çok oyu %72,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %21,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.893 | 72,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 569 | 21,8 |
| Sinan Oğan | 123 | 4,7 |
| Muharrem İnce | 24 | 0,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.055, sandığa gidenlerin oranı %84,8. En çok oyu %74,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %25,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.891 | 74,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 648 | 25,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.055, sandığa gidenlerin oranı %88,1. En çok oyu %47,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %22,3 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.222 | 47,1 |
| MHP | 578 | 22,3 |
| CHP | 355 | 13,7 |
| İYİ PARTİ | 201 | 7,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 64 | 2,5 |
| YENİDEN REFAH | 24 | 0,9 |
| MEMLEKET | 21 | 0,8 |
| GENÇPARTİ | 16 | 0,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 11 | 0,4 |
| BBP | 8 | 0,3 |
| Diğer (8) | 31 | 1,2 |