Mestanzade Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Seyhan, Adana)
Adana ili Seyhan ilçesine bağlı Mestanzade Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.978 kişi (TÜİK).
Mestanzade Mahallesi, Adana ilinin Seyhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Mestanzade Mahallesi'nin haritası, Seyhan ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Mestanzade Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.978 kişidir. 2007 yılında 5.555 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %28,4 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %36,0 ile Erdal Hatipoğlu (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Mestanzade Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Mestanzade Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.978 kişidir. 2007 yılında 5.555 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %28,4 azaldı.
Mestanzade Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Mestanzade Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.978 | -1,0 |
| 2021 | 4.017 | -3,2 |
| 2020 | 4.149 | -2,9 |
| 2019 | 4.274 | -5,3 |
| 2018 | 4.512 | -4,0 |
| 2017 | 4.699 | -2,9 |
| 2016 | 4.838 | -0,9 |
| 2015 | 4.884 | -0,7 |
| 2014 | 4.919 | -2,7 |
| 2013 | 5.055 | -1,2 |
| 2012 | 5.115 | -0,3 |
| 2011 | 5.129 | 0,9 |
| 2010 | 5.084 | -2,2 |
| 2009 | 5.200 | 0,1 |
| 2008 | 5.195 | -6,5 |
| 2007 | 5.555 | - |
Mestanzade Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Mestanzade Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Mestanzade Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.646, sandığa gidenlerin oranı %69,3. En çok oyu %41,3 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %36,8 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 718 | 41,3 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 639 | 36,8 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 235 | 13,5 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 62 | 3,6 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 29 | 1,7 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 18 | 1,0 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 13 | 0,8 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 4 | 0,2 |
| Hakan Buldu | DSP | 3 | 0,2 |
| Sevil Aracı | EMEP | 3 | 0,2 |
| Diğer (11) | 14 | 0,8 |
Seyhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.646, sandığa gidenlerin oranı %69,3. En çok oyu %36,0 ile Erdal Hatipoğlu (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %34,6 ile Oya Tekin (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdal Hatipoğlu | AK PARTİ | 627 | 36,0 |
| Oya Tekin | CHP | 604 | 34,6 |
| Mehmet Karakış | DEM Parti | 260 | 14,9 |
| Akif Kemal Akay | İYİ PARTİ | 122 | 7,0 |
| Seyithan Yıldız | YENİDEN REFAH | 35 | 2,0 |
| Yunus Oğuz | BÜYÜK BİRLİK | 25 | 1,4 |
| Hakan Kuşcu | ZAFER PARTİSİ | 19 | 1,1 |
| Fethullah Beyazçiçek | HÜDA PAR | 15 | 0,9 |
| Nevzat Toplukafa | MEMLEKET | 5 | 0,3 |
| Yakup Budak | SAADET | 5 | 0,3 |
| Diğer (12) | 26 | 1,5 |
Seyhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.646, sandığa gidenlerin oranı %69,2. En çok oyu %35,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %35,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 609 | 35,8 |
| AK PARTİ | 604 | 35,5 |
| DEM Parti | 273 | 16,0 |
| İYİ PARTİ | 80 | 4,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 34 | 2,0 |
| YENİDEN REFAH | 28 | 1,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 17 | 1,0 |
| HÜDA PAR | 15 | 0,9 |
| MEMLEKET | 7 | 0,4 |
| DEVA PARTİSİ | 7 | 0,4 |
| Diğer (11) | 29 | 1,7 |
Mestanzade Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Mestanzade Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.715, sandığa gidenlerin oranı %83,7. En çok oyu %51,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,0 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.148 | 51,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 976 | 44,0 |
| Sinan Oğan | 83 | 3,8 |
| Muharrem İnce | 9 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.718, sandığa gidenlerin oranı %79,6. En çok oyu %53,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %46,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.156 | 53,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 990 | 46,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.715, sandığa gidenlerin oranı %83,7. En çok oyu %32,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %25,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 711 | 32,2 |
| CHP | 570 | 25,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 376 | 17,0 |
| MHP | 191 | 8,6 |
| İYİ PARTİ | 173 | 7,8 |
| TİP | 41 | 1,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 34 | 1,5 |
| BBP | 21 | 0,9 |
| YENİDEN REFAH | 19 | 0,9 |
| GENÇPARTİ | 18 | 0,8 |
| Diğer (8) | 29 | 1,3 |