Sarıhamzalı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Seyhan, Adana)
Adana ili Seyhan ilçesine bağlı Sarıhamzalı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 11.977 kişi (TÜİK).
Sarıhamzalı Mahallesi, Adana ilinin Seyhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Sarıhamzalı Mahallesi'nin haritası, Seyhan ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Sarıhamzalı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.977 kişidir. 2007 yılında 9.052 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %32,3 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %61,6 ile Erdal Hatipoğlu (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Sarıhamzalı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Sarıhamzalı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.977 kişidir. 2007 yılında 9.052 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %32,3 arttı.
Sarıhamzalı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Sarıhamzalı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 11.977 | 1,2 |
| 2021 | 11.838 | -0,5 |
| 2020 | 11.895 | 0,8 |
| 2019 | 11.795 | 1,1 |
| 2018 | 11.666 | 0,0 |
| 2017 | 11.663 | 0,8 |
| 2016 | 11.566 | 1,8 |
| 2015 | 11.357 | 1,8 |
| 2014 | 11.151 | 3,3 |
| 2013 | 10.796 | 3,5 |
| 2012 | 10.432 | 3,4 |
| 2011 | 10.090 | 3,8 |
| 2010 | 9.725 | 2,7 |
| 2009 | 9.471 | 3,7 |
| 2008 | 9.133 | 0,9 |
| 2007 | 9.052 | - |
Sarıhamzalı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Sarıhamzalı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Sarıhamzalı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.782, sandığa gidenlerin oranı %66,4. En çok oyu %62,8 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %19,1 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 2.970 | 62,8 |
| Zeydan Karalar | CHP | 905 | 19,1 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 389 | 8,2 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 177 | 3,7 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 87 | 1,8 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 43 | 0,9 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 35 | 0,7 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 34 | 0,7 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 16 | 0,3 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 16 | 0,3 |
| Diğer (13) | 57 | 1,2 |
Seyhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.782, sandığa gidenlerin oranı %66,2. En çok oyu %61,6 ile Erdal Hatipoğlu (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %16,0 ile Oya Tekin (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdal Hatipoğlu | AK PARTİ | 2.857 | 61,6 |
| Oya Tekin | CHP | 741 | 16,0 |
| Mehmet Karakış | DEM Parti | 434 | 9,4 |
| Seyithan Yıldız | YENİDEN REFAH | 201 | 4,3 |
| Akif Kemal Akay | İYİ PARTİ | 193 | 4,2 |
| Fethullah Beyazçiçek | HÜDA PAR | 50 | 1,1 |
| Hakan Kuşcu | ZAFER PARTİSİ | 34 | 0,7 |
| Yakup Budak | SAADET | 23 | 0,5 |
| Taner Özünal | DEVA PARTİSİ | 16 | 0,3 |
| Nevzat Toplukafa | MEMLEKET | 15 | 0,3 |
| Diğer (12) | 71 | 1,5 |
Seyhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 7.782, sandığa gidenlerin oranı %66,2. En çok oyu %61,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.831 | 61,4 |
| CHP | 740 | 16,1 |
| DEM Parti | 444 | 9,6 |
| YENİDEN REFAH | 207 | 4,5 |
| İYİ PARTİ | 128 | 2,8 |
| HÜDA PAR | 64 | 1,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 43 | 0,9 |
| SAADET | 32 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 18 | 0,4 |
| MEMLEKET | 15 | 0,3 |
| Diğer (14) | 88 | 1,9 |
Sarıhamzalı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Sarıhamzalı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.579, sandığa gidenlerin oranı %82,8. En çok oyu %74,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %23,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.531 | 74,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.399 | 23,1 |
| Sinan Oğan | 102 | 1,7 |
| Muharrem İnce | 22 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.582, sandığa gidenlerin oranı %80,1. En çok oyu %76,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %23,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.555 | 76,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.428 | 23,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.579, sandığa gidenlerin oranı %82,8. En çok oyu %67,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %12,8 ile YEŞİL SOL PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.052 | 67,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 775 | 12,8 |
| CHP | 482 | 8,0 |
| MHP | 172 | 2,9 |
| YENİDEN REFAH | 157 | 2,6 |
| İYİ PARTİ | 103 | 1,7 |
| TİP | 82 | 1,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 35 | 0,6 |
| MEMLEKET | 31 | 0,5 |
| GENÇPARTİ | 20 | 0,3 |
| Diğer (8) | 63 | 1,1 |