Gölovası Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yumurtalık, Adana)
Adana ili Yumurtalık ilçesine bağlı Gölovası Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 589 kişi (TÜİK).
Gölovası Mahallesi, Adana ilinin Yumurtalık ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Gölovası Mahallesi'nin haritası, Yumurtalık ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Gölovası Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 589 kişidir. 2013 yılında 846 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %30,4 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,6 ile Erdinç Altıok (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 10,789 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 589 |
Gölovası Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Gölovası Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 589 kişidir. 2013 yılında 846 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %30,4 azaldı.
Gölovası Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Gölovası Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 589 | -2,2 |
| 2021 | 602 | -6,7 |
| 2020 | 645 | -6,7 |
| 2019 | 691 | -9,0 |
| 2018 | 759 | 3,5 |
| 2017 | 733 | -6,7 |
| 2016 | 786 | -2,6 |
| 2015 | 807 | -5,6 |
| 2014 | 855 | 1,1 |
| 2013 | 846 | - |
Gölovası Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Gölovası Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Gölovası Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 561, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %51,5 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %34,3 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 251 | 51,5 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 167 | 34,3 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 39 | 8,0 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 14 | 2,9 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 5 | 1,0 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,8 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 2 | 0,4 |
| Sezgin Doğan Gürocak | AB PARTİ | 2 | 0,4 |
| Sevil Aracı | EMEP | 1 | 0,2 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Yumurtalık Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 561, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %43,6 ile Erdinç Altıok (CHP) aldı, ikinci sırada %36,4 ile Aydın Kütükoğlu (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdinç Altıok | CHP | 212 | 43,6 |
| Aydın Kütükoğlu | MHP | 177 | 36,4 |
| Şahin Olgun | İYİ PARTİ | 49 | 10,1 |
| Kenan Deniz | DP | 15 | 3,1 |
| Uğur Karataş | DEVA PARTİSİ | 15 | 3,1 |
| Turgay Özözen | ZAFER PARTİSİ | 11 | 2,3 |
| Eray Bulduk | BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,4 |
| Kenan Solak | HÜDA PAR | 2 | 0,4 |
| Enver Çelik | YENİDEN REFAH | 1 | 0,2 |
| Mustafa Örün | MİLLET | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Yumurtalık Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 561, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %42,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %33,8 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 202 | 42,2 |
| MHP | 162 | 33,8 |
| İYİ PARTİ | 54 | 11,3 |
| DEVA PARTİSİ | 26 | 5,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 14 | 2,9 |
| DP | 13 | 2,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,4 |
| YENİDEN REFAH | 2 | 0,4 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,2 |
| EMEP | 1 | 0,2 |
| Diğer (2) | 2 | 0,4 |
Gölovası Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Gölovası Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 496, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %55,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 238 | 55,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 175 | 40,4 |
| Sinan Oğan | 18 | 4,2 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 496, sandığa gidenlerin oranı %86,9. En çok oyu %56,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 238 | 56,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 185 | 43,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 496, sandığa gidenlerin oranı %89,7. En çok oyu %37,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %27,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 159 | 37,0 |
| CHP | 120 | 27,9 |
| MHP | 59 | 13,7 |
| İYİ PARTİ | 57 | 13,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 10 | 2,3 |
| BBP | 8 | 1,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 3 | 0,7 |
| GENÇPARTİ | 2 | 0,5 |
| MEMLEKET | 2 | 0,5 |
| YENİDEN REFAH | 2 | 0,5 |
| Diğer (3) | 3 | 0,7 |