Zeytinbeli Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yumurtalık, Adana)
Adana ili Yumurtalık ilçesine bağlı Zeytinbeli Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.398 kişi (TÜİK).
Zeytinbeli Mahallesi, Adana ilinin Yumurtalık ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Zeytinbeli Mahallesi'nin haritası, Yumurtalık ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Zeytinbeli Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.398 kişidir. 2013 yılında 1.556 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %10,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %31,3 ile Erdinç Altıok (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 22,722 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 1.398 |
Zeytinbeli Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Zeytinbeli Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.398 kişidir. 2013 yılında 1.556 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %10,2 azaldı.
Zeytinbeli Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Zeytinbeli Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.398 | 1,7 |
| 2021 | 1.374 | -1,6 |
| 2020 | 1.397 | -3,3 |
| 2019 | 1.445 | -6,7 |
| 2018 | 1.549 | 7,9 |
| 2017 | 1.435 | -3,0 |
| 2016 | 1.480 | 1,0 |
| 2015 | 1.465 | -3,7 |
| 2014 | 1.521 | -2,2 |
| 2013 | 1.556 | - |
Zeytinbeli Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Zeytinbeli Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Zeytinbeli Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.158, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %46,8 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %39,4 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 466 | 46,8 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 392 | 39,4 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 104 | 10,4 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,6 |
| Sezgin Doğan Gürocak | AB PARTİ | 5 | 0,5 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 4 | 0,4 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 4 | 0,4 |
| Hakan Buldu | DSP | 2 | 0,2 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 2 | 0,2 |
| Süleyman Kart | HAK-PAR | 2 | 0,2 |
| Diğer (7) | 8 | 0,8 |
Yumurtalık Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.158, sandığa gidenlerin oranı %89,7. En çok oyu %31,3 ile Erdinç Altıok (CHP) aldı, ikinci sırada %30,2 ile Kenan Deniz (DP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdinç Altıok | CHP | 316 | 31,3 |
| Kenan Deniz | DP | 305 | 30,2 |
| Aydın Kütükoğlu | MHP | 283 | 28,1 |
| Şahin Olgun | İYİ PARTİ | 73 | 7,2 |
| Turgay Özözen | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,6 |
| Kenan Solak | HÜDA PAR | 6 | 0,6 |
| Enver Çelik | YENİDEN REFAH | 5 | 0,5 |
| Uğur Karataş | DEVA PARTİSİ | 4 | 0,4 |
| Mehdi Veli Yüksekal | BTP | 3 | 0,3 |
| Eray Bulduk | BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,2 |
| Diğer (4) | 6 | 0,6 |
Yumurtalık Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.158, sandığa gidenlerin oranı %89,7. En çok oyu %39,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %28,1 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 392 | 39,4 |
| MHP | 280 | 28,1 |
| DP | 174 | 17,5 |
| İYİ PARTİ | 115 | 11,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 7 | 0,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 5 | 0,5 |
| HÜDA PAR | 5 | 0,5 |
| TİP | 4 | 0,4 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 0,3 |
| BTP | 3 | 0,3 |
| Diğer (5) | 7 | 0,7 |
Zeytinbeli Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Zeytinbeli Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.107, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %49,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %46,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 487 | 49,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 462 | 46,7 |
| Sinan Oğan | 35 | 3,5 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.107, sandığa gidenlerin oranı %87,5. En çok oyu %50,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %49,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 485 | 50,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 471 | 49,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.107, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %24,5 ile İYİ PARTİ aldı, ikinci sırada %24,0 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| İYİ PARTİ | 241 | 24,5 |
| MHP | 236 | 24,0 |
| AK PARTİ | 221 | 22,5 |
| CHP | 210 | 21,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 14 | 1,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 13 | 1,3 |
| YENİDEN REFAH | 7 | 0,7 |
| MEMLEKET | 6 | 0,6 |
| TİP | 6 | 0,6 |
| BBP | 5 | 0,5 |
| Diğer (7) | 7 | 0,7 |