Gazipaşa Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Gazipaşa Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.174 kişi (TÜİK).
Gazipaşa Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Gazipaşa Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Gazipaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.174 kişidir. 2007 yılında 2.722 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %44,4 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Gazipaşa Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Gazipaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.174 kişidir. 2007 yılında 2.722 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,1 azaldı.
Gazipaşa Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Gazipaşa Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.174 | 0,2 |
| 2021 | 2.170 | -3,0 |
| 2020 | 2.236 | -4,7 |
| 2019 | 2.346 | -3,0 |
| 2018 | 2.419 | 2,7 |
| 2017 | 2.356 | 0,7 |
| 2016 | 2.340 | -4,8 |
| 2015 | 2.457 | -1,4 |
| 2014 | 2.493 | -4,8 |
| 2013 | 2.618 | 4,5 |
| 2012 | 2.506 | -4,2 |
| 2011 | 2.617 | -1,5 |
| 2010 | 2.658 | -0,2 |
| 2009 | 2.662 | -1,8 |
| 2008 | 2.712 | -0,4 |
| 2007 | 2.722 | - |
Gazipaşa Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Gazipaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Gazipaşa Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.468, sandığa gidenlerin oranı %79,7. En çok oyu %43,8 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %28,7 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 462 | 43,8 |
| Zeydan Karalar | CHP | 303 | 28,7 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 83 | 7,9 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 61 | 5,8 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 47 | 4,5 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 42 | 4,0 |
| Sevil Aracı | EMEP | 16 | 1,5 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 10 | 0,9 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 9 | 0,8 |
| Kubilay Altuntaş | TKP | 4 | 0,4 |
| Diğer (10) | 18 | 1,7 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.468, sandığa gidenlerin oranı %79,6. En çok oyu %44,4 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %23,5 ile Ali Demirçalı (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Halil Nacar | AK PARTİ | 444 | 44,4 |
| Ali Demirçalı | CHP | 235 | 23,5 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 91 | 9,1 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 74 | 7,4 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 66 | 6,6 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 52 | 5,2 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 13 | 1,3 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 6 | 0,6 |
| Osman Söyler | SAADET | 4 | 0,4 |
| Ali Balsak | TKP | 3 | 0,3 |
| Diğer (6) | 11 | 1,1 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.468, sandığa gidenlerin oranı %79,6. En çok oyu %40,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,7 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 397 | 40,0 |
| CHP | 235 | 23,7 |
| HÜDA PAR | 98 | 9,9 |
| YENİDEN REFAH | 84 | 8,5 |
| DEM Parti | 62 | 6,2 |
| İYİ PARTİ | 58 | 5,8 |
| DSP | 13 | 1,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 11 | 1,1 |
| SAADET | 8 | 0,8 |
| BTP | 5 | 0,5 |
| Diğer (10) | 22 | 2,2 |
Gazipaşa Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Gazipaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.414, sandığa gidenlerin oranı %81,2. En çok oyu %69,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %26,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 764 | 69,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 294 | 26,8 |
| Sinan Oğan | 36 | 3,3 |
| Muharrem İnce | 5 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.415, sandığa gidenlerin oranı %78,2. En çok oyu %71,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 775 | 71,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 309 | 28,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.414, sandığa gidenlerin oranı %81,2. En çok oyu %57,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %14,0 ile YEŞİL SOL PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 631 | 57,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 154 | 14,0 |
| CHP | 104 | 9,4 |
| YENİDEN REFAH | 62 | 5,6 |
| MHP | 58 | 5,3 |
| İYİ PARTİ | 29 | 2,6 |
| TİP | 18 | 1,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 14 | 1,3 |
| MEMLEKET | 8 | 0,7 |
| SOL PARTİ | 3 | 0,3 |
| Diğer (6) | 9 | 0,8 |