Köprülü Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Köprülü Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.547 kişi (TÜİK).
Köprülü Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Köprülü Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Köprülü Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.547 kişidir. 2007 yılında 3.515 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %27,5 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %47,4 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Köprülü Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Köprülü Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.547 kişidir. 2007 yılında 3.515 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %27,5 azaldı.
Köprülü Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Köprülü Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.547 | -1,9 |
| 2021 | 2.597 | -3,1 |
| 2020 | 2.681 | -4,7 |
| 2019 | 2.813 | -0,7 |
| 2018 | 2.832 | -4,8 |
| 2017 | 2.975 | -2,6 |
| 2016 | 3.055 | -1,6 |
| 2015 | 3.106 | -2,6 |
| 2014 | 3.188 | -3,2 |
| 2013 | 3.294 | 3,1 |
| 2012 | 3.195 | -1,4 |
| 2011 | 3.239 | -3,5 |
| 2010 | 3.356 | -0,8 |
| 2009 | 3.383 | -1,2 |
| 2008 | 3.424 | -2,6 |
| 2007 | 3.515 | - |
Köprülü Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Köprülü Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Köprülü Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.011, sandığa gidenlerin oranı %78,4. En çok oyu %49,2 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %39,5 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 754 | 49,2 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 605 | 39,5 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 77 | 5,0 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 33 | 2,1 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 26 | 1,7 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 17 | 1,1 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 8 | 0,5 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 3 | 0,2 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 3 | 0,2 |
| Hakan Buldu | DSP | 2 | 0,1 |
| Diğer (4) | 4 | 0,3 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.011, sandığa gidenlerin oranı %77,9. En çok oyu %47,4 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı, ikinci sırada %40,0 ile Halil Nacar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ali Demirçalı | CHP | 712 | 47,4 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 601 | 40,0 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 71 | 4,7 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 42 | 2,8 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 38 | 2,5 |
| Osman Söyler | SAADET | 10 | 0,7 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 9 | 0,6 |
| Mustafa Lenger | BÜYÜK BİRLİK | 5 | 0,3 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 5 | 0,3 |
| Ahmet Ergör | BTP | 2 | 0,1 |
| Diğer (5) | 7 | 0,5 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.011, sandığa gidenlerin oranı %78,5. En çok oyu %47,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %38,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 718 | 47,9 |
| AK PARTİ | 578 | 38,5 |
| İYİ PARTİ | 80 | 5,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 49 | 3,3 |
| YENİDEN REFAH | 31 | 2,1 |
| SAADET | 16 | 1,1 |
| DEVA PARTİSİ | 7 | 0,5 |
| DSP | 5 | 0,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 3 | 0,2 |
| DEM Parti | 3 | 0,2 |
| Diğer (6) | 10 | 0,7 |
Köprülü Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Köprülü Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.017, sandığa gidenlerin oranı %88,6. En çok oyu %50,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %43,0 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 884 | 50,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 756 | 43,0 |
| Sinan Oğan | 113 | 6,4 |
| Muharrem İnce | 5 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.017, sandığa gidenlerin oranı %87,0. En çok oyu %54,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %45,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 956 | 54,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 784 | 45,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.017, sandığa gidenlerin oranı %88,8. En çok oyu %31,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %28,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 547 | 31,1 |
| AK PARTİ | 493 | 28,1 |
| İYİ PARTİ | 266 | 15,1 |
| MHP | 240 | 13,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 58 | 3,3 |
| TİP | 37 | 2,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 27 | 1,5 |
| YENİDEN REFAH | 26 | 1,5 |
| MEMLEKET | 13 | 0,7 |
| BBP | 12 | 0,7 |
| Diğer (5) | 15 | 0,9 |