Serinevler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Serinevler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 7.768 kişi (TÜİK).
Serinevler Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Serinevler Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Serinevler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.768 kişidir. 2007 yılında 7.077 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %9,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,1 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Serinevler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Serinevler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 7.768 kişidir. 2007 yılında 7.077 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %9,8 arttı.
Serinevler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Serinevler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 7.768 | 0,7 |
| 2021 | 7.713 | 1,4 |
| 2020 | 7.608 | -5,0 |
| 2019 | 8.006 | -0,5 |
| 2018 | 8.043 | -2,0 |
| 2017 | 8.208 | 5,1 |
| 2016 | 7.806 | 1,4 |
| 2015 | 7.696 | 1,3 |
| 2014 | 7.600 | 2,9 |
| 2013 | 7.385 | 1,9 |
| 2012 | 7.245 | 1,2 |
| 2011 | 7.158 | 2,8 |
| 2010 | 6.966 | 1,7 |
| 2009 | 6.850 | -1,6 |
| 2008 | 6.964 | -1,6 |
| 2007 | 7.077 | - |
Serinevler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Serinevler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Serinevler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.455, sandığa gidenlerin oranı %71,2. En çok oyu %46,1 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %37,5 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 1.692 | 46,1 |
| Zeydan Karalar | CHP | 1.375 | 37,5 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 161 | 4,4 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 150 | 4,1 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 127 | 3,5 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 61 | 1,7 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 23 | 0,6 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 13 | 0,3 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 10 | 0,3 |
| Melek Çatalbaş | BTP | 10 | 0,3 |
| Diğer (13) | 47 | 1,3 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.455, sandığa gidenlerin oranı %71,0. En çok oyu %48,1 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %33,3 ile Ali Demirçalı (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Halil Nacar | AK PARTİ | 1.742 | 48,1 |
| Ali Demirçalı | CHP | 1.207 | 33,3 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 181 | 5,0 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 177 | 4,9 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 136 | 3,8 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 73 | 2,0 |
| Osman Söyler | SAADET | 32 | 0,9 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 15 | 0,4 |
| Ahmet Ergör | BTP | 12 | 0,3 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,3 |
| Diğer (8) | 35 | 1,0 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 5.455, sandığa gidenlerin oranı %71,1. En çok oyu %45,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %31,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.641 | 45,9 |
| CHP | 1.113 | 31,1 |
| DEM Parti | 234 | 6,5 |
| YENİDEN REFAH | 190 | 5,3 |
| İYİ PARTİ | 165 | 4,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 80 | 2,2 |
| SAADET | 35 | 1,0 |
| DEVA PARTİSİ | 29 | 0,8 |
| HÜDA PAR | 19 | 0,5 |
| BTP | 15 | 0,4 |
| Diğer (10) | 55 | 1,5 |
Serinevler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Serinevler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.461, sandığa gidenlerin oranı %85,3. En çok oyu %56,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.580 | 56,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.753 | 38,4 |
| Sinan Oğan | 217 | 4,8 |
| Muharrem İnce | 11 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.465, sandığa gidenlerin oranı %81,5. En çok oyu %58,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.578 | 58,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.810 | 41,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.461, sandığa gidenlerin oranı %85,3. En çok oyu %40,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.819 | 40,2 |
| CHP | 790 | 17,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 572 | 12,6 |
| MHP | 507 | 11,2 |
| İYİ PARTİ | 349 | 7,7 |
| YENİDEN REFAH | 143 | 3,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 93 | 2,0 |
| TİP | 82 | 1,8 |
| MEMLEKET | 39 | 0,9 |
| BBP | 36 | 0,8 |
| Diğer (10) | 48 | 1,1 |