Solaklı Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Solaklı Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.244 kişi (TÜİK).
Solaklı Cumhuriyet Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Solaklı Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Solaklı Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.244 kişidir. 2007 yılında 3.149 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %3,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,8 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Solaklı Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Solaklı Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.244 kişidir. 2007 yılında 3.149 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %3,0 arttı.
Solaklı Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Solaklı Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.244 | 0,3 |
| 2021 | 3.235 | -1,9 |
| 2020 | 3.299 | -0,5 |
| 2019 | 3.316 | -0,7 |
| 2018 | 3.338 | -2,1 |
| 2017 | 3.408 | -0,6 |
| 2016 | 3.429 | -1,4 |
| 2015 | 3.477 | 1,6 |
| 2014 | 3.422 | 2,2 |
| 2013 | 3.347 | 1,7 |
| 2012 | 3.292 | -0,2 |
| 2011 | 3.300 | 2,0 |
| 2010 | 3.236 | 1,1 |
| 2009 | 3.201 | -0,8 |
| 2008 | 3.228 | 2,5 |
| 2007 | 3.149 | - |
Solaklı Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Solaklı Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Solaklı Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.010, sandığa gidenlerin oranı %69,1. En çok oyu %43,4 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %42,9 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 549 | 43,4 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 542 | 42,9 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 48 | 3,8 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 32 | 2,5 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 26 | 2,1 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 22 | 1,7 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 17 | 1,3 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 5 | 0,4 |
| Süleyman Kart | HAK-PAR | 5 | 0,4 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 4 | 0,3 |
| Diğer (9) | 14 | 1,1 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.010, sandığa gidenlerin oranı %68,9. En çok oyu %42,8 ile Ali Demirçalı (CHP) aldı, ikinci sırada %41,8 ile Halil Nacar (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ali Demirçalı | CHP | 532 | 42,8 |
| Halil Nacar | AK PARTİ | 519 | 41,8 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 52 | 4,2 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 39 | 3,1 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 29 | 2,3 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 27 | 2,2 |
| Osman Söyler | SAADET | 16 | 1,3 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 9 | 0,7 |
| Mustafa Lenger | BÜYÜK BİRLİK | 3 | 0,2 |
| Aziz Kandemir | GELECEK PARTİSİ | 3 | 0,2 |
| Diğer (7) | 13 | 1,0 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.010, sandığa gidenlerin oranı %68,8. En çok oyu %41,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %41,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 508 | 41,7 |
| AK PARTİ | 501 | 41,1 |
| YENİDEN REFAH | 47 | 3,9 |
| HÜDA PAR | 40 | 3,3 |
| DEM Parti | 30 | 2,5 |
| İYİ PARTİ | 26 | 2,1 |
| SAADET | 17 | 1,4 |
| DSP | 13 | 1,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 9 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 8 | 0,7 |
| Diğer (8) | 20 | 1,6 |
Solaklı Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Solaklı Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.049, sandığa gidenlerin oranı %76,3. En çok oyu %68,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.018 | 68,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 446 | 29,9 |
| Sinan Oğan | 23 | 1,5 |
| Muharrem İnce | 7 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.051, sandığa gidenlerin oranı %72,6. En çok oyu %70,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.032 | 70,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 427 | 29,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.049, sandığa gidenlerin oranı %76,2. En çok oyu %57,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 833 | 57,0 |
| CHP | 248 | 17,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 151 | 10,3 |
| MHP | 84 | 5,8 |
| YENİDEN REFAH | 48 | 3,3 |
| İYİ PARTİ | 39 | 2,7 |
| MEMLEKET | 7 | 0,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 7 | 0,5 |
| HAK-PAR | 6 | 0,4 |
| TİP | 6 | 0,4 |
| Diğer (6) | 13 | 0,9 |