Aydınlıkevler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Altındağ, Ankara)
Ankara ili Altındağ ilçesine bağlı Aydınlıkevler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 25.111 kişi (TÜİK).
Aydınlıkevler Mahallesi, Ankara ilinin Altındağ ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Aydınlıkevler Mahallesi'nin haritası, Altındağ ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Aydınlıkevler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 25.111 kişidir. 2007 yılında 15.789 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %59,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %63,1 ile Ramazan Değerli (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Aydınlıkevler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Aydınlıkevler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 25.111 kişidir. 2007 yılında 15.789 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %59,0 arttı.
Aydınlıkevler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Aydınlıkevler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 25.111 | -3,6 |
| 2021 | 26.060 | -1,2 |
| 2020 | 26.364 | -5,7 |
| 2019 | 27.947 | 1,9 |
| 2018 | 27.421 | 34,1 |
| 2017 | 20.453 | -0,1 |
| 2016 | 20.469 | 0,2 |
| 2015 | 20.422 | -0,3 |
| 2014 | 20.486 | -3,1 |
| 2013 | 21.143 | 47,3 |
| 2012 | 14.356 | -3,5 |
| 2011 | 14.870 | -0,3 |
| 2010 | 14.909 | -0,5 |
| 2009 | 14.978 | -1,8 |
| 2008 | 15.245 | -3,4 |
| 2007 | 15.789 | - |
Aydınlıkevler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Aydınlıkevler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Aydınlıkevler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 19.717, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %73,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %21,3 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 11.121 | 73,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 3.228 | 21,3 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 231 | 1,5 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 202 | 1,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 120 | 0,8 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 40 | 0,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 31 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 30 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 27 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 22 | 0,1 |
| Diğer (12) | 81 | 0,6 |
Altındağ Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 19.717, sandığa gidenlerin oranı %78,8. En çok oyu %63,1 ile Ramazan Değerli (CHP) aldı, ikinci sırada %26,1 ile Veysel Tiryaki (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ramazan Değerli | CHP | 9.534 | 63,1 |
| Veysel Tiryaki | AK PARTİ | 3.944 | 26,1 |
| Can Güler | ZAFER PARTİSİ | 552 | 3,7 |
| Mehmet Altıngöz | YENİDEN REFAH | 285 | 1,9 |
| Remzi Sağlam | İYİ PARTİ | 238 | 1,6 |
| Neslihan Şahin Dalkaya | TİP | 129 | 0,8 |
| Aynur Arslaner | MEMLEKET | 73 | 0,5 |
| Emanullah Koca | SAADET | 63 | 0,4 |
| Hasan Rıza Çağdaş | TKP | 61 | 0,4 |
| Mehmet Adil Başkara | DEM Parti | 41 | 0,3 |
| Diğer (16) | 182 | 1,2 |
Altındağ Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 19.717, sandığa gidenlerin oranı %78,8. En çok oyu %63,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %23,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 9.608 | 63,8 |
| AK PARTİ | 3.539 | 23,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 668 | 4,4 |
| YENİDEN REFAH | 308 | 2,0 |
| İYİ PARTİ | 286 | 1,9 |
| TİP | 146 | 1,0 |
| SAADET | 66 | 0,4 |
| MEMLEKET | 65 | 0,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 60 | 0,4 |
| TKP | 59 | 0,4 |
| Diğer (13) | 245 | 1,7 |
Aydınlıkevler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Aydınlıkevler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 19.794, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %64,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %30,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 11.325 | 64,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.347 | 30,2 |
| Sinan Oğan | 950 | 5,4 |
| Muharrem İnce | 52 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 19.809, sandığa gidenlerin oranı %87,4. En çok oyu %68,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %31,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 11.679 | 68,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.452 | 31,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 19.794, sandığa gidenlerin oranı %90,5. En çok oyu %43,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %21,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 7.598 | 43,2 |
| AK PARTİ | 3.737 | 21,2 |
| İYİ PARTİ | 2.912 | 16,5 |
| MHP | 1.134 | 6,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 553 | 3,1 |
| TİP | 503 | 2,9 |
| YENİDEN REFAH | 280 | 1,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 233 | 1,3 |
| MEMLEKET | 173 | 1,0 |
| BBP | 137 | 0,8 |
| Diğer (15) | 207 | 1,2 |