Başpınar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Altındağ, Ankara)
Ankara ili Altındağ ilçesine bağlı Başpınar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 20.545 kişi (TÜİK).
Başpınar Mahallesi, Ankara ilinin Altındağ ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Başpınar Mahallesi'nin haritası, Altındağ ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Başpınar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 20.545 kişidir. 2007 yılında 19.274 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,6 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %52,7 ile Veysel Tiryaki (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Başpınar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Başpınar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 20.545 kişidir. 2007 yılında 19.274 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,6 arttı.
Başpınar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Başpınar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 20.545 | 6,7 |
| 2021 | 19.251 | 10,4 |
| 2020 | 17.430 | 20,8 |
| 2019 | 14.431 | 24,0 |
| 2018 | 11.637 | 14,9 |
| 2017 | 10.125 | -10,1 |
| 2016 | 11.259 | -2,7 |
| 2015 | 11.567 | -12,2 |
| 2014 | 13.173 | -3,1 |
| 2013 | 13.594 | -14,9 |
| 2012 | 15.976 | -4,8 |
| 2011 | 16.774 | -7,5 |
| 2010 | 18.138 | -5,3 |
| 2009 | 19.147 | -1,6 |
| 2008 | 19.467 | 1,0 |
| 2007 | 19.274 | - |
Başpınar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Başpınar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Başpınar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 14.984, sandığa gidenlerin oranı %75,4. En çok oyu %47,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,8 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 5.168 | 47,7 |
| Mansur Yavaş | CHP | 4.530 | 41,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 547 | 5,0 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 163 | 1,5 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 138 | 1,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 80 | 0,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 67 | 0,6 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 37 | 0,3 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 21 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 14 | 0,1 |
| Diğer (13) | 61 | 0,6 |
Altındağ Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 14.984, sandığa gidenlerin oranı %75,4. En çok oyu %52,7 ile Veysel Tiryaki (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %31,1 ile Ramazan Değerli (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veysel Tiryaki | AK PARTİ | 5.681 | 52,7 |
| Ramazan Değerli | CHP | 3.359 | 31,1 |
| Mehmet Altıngöz | YENİDEN REFAH | 779 | 7,2 |
| Can Güler | ZAFER PARTİSİ | 290 | 2,7 |
| Mehmet Adil Başkara | DEM Parti | 225 | 2,1 |
| Remzi Sağlam | İYİ PARTİ | 130 | 1,2 |
| Emanullah Koca | SAADET | 112 | 1,0 |
| Kadriye Esra Aygün | DEVA PARTİSİ | 27 | 0,2 |
| Harun Agah | HÜDA PAR | 23 | 0,2 |
| - | Bağımsız | 22 | 0,2 |
| Diğer (16) | 137 | 1,3 |
Altındağ Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 14.984, sandığa gidenlerin oranı %75,5. En çok oyu %51,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %30,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.477 | 51,0 |
| CHP | 3.321 | 30,9 |
| YENİDEN REFAH | 817 | 7,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 351 | 3,3 |
| DEM Parti | 238 | 2,2 |
| İYİ PARTİ | 162 | 1,5 |
| SAADET | 99 | 0,9 |
| BÜYÜK BİRLİK | 89 | 0,8 |
| DEVA PARTİSİ | 33 | 0,3 |
| BTP | 21 | 0,2 |
| Diğer (13) | 138 | 1,3 |
Başpınar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Başpınar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.544, sandığa gidenlerin oranı %91,1. En çok oyu %66,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %27,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.682 | 66,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.544 | 27,2 |
| Sinan Oğan | 734 | 5,6 |
| Muharrem İnce | 48 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.555, sandığa gidenlerin oranı %87,6. En çok oyu %69,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %30,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.772 | 69,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.833 | 30,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.544, sandığa gidenlerin oranı %91,1. En çok oyu %49,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %14,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 6.348 | 49,0 |
| CHP | 1.878 | 14,5 |
| MHP | 1.449 | 11,2 |
| İYİ PARTİ | 1.009 | 7,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 605 | 4,7 |
| YENİDEN REFAH | 498 | 3,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 419 | 3,2 |
| BBP | 168 | 1,3 |
| TİP | 128 | 1,0 |
| MEMLEKET | 121 | 0,9 |
| Diğer (14) | 161 | 1,3 |