Akkaya Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Ayaş, Ankara)
Ankara ili Ayaş ilçesine bağlı Akkaya Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 268 kişi (TÜİK).
Akkaya Mahallesi, Ankara ilinin Ayaş ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Akkaya Mahallesi'nin haritası, Ayaş ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Akkaya Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 268 kişidir. 2013 yılında 304 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %11,8 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %35,3 ile Mehmet Yüksel Kirazdibi (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
Akkaya Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Akkaya Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 268 kişidir. 2013 yılında 304 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %11,8 azaldı.
Akkaya Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Akkaya Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 268 | -1,5 |
| 2021 | 272 | -5,6 |
| 2020 | 288 | 3,6 |
| 2019 | 278 | 3,3 |
| 2018 | 269 | 5,1 |
| 2017 | 256 | -6,2 |
| 2016 | 273 | -2,2 |
| 2015 | 279 | -3,8 |
| 2014 | 290 | -4,6 |
| 2013 | 304 | - |
Akkaya Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Akkaya Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Akkaya Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 220, sandığa gidenlerin oranı %97,3. En çok oyu %49,3 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %43,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 102 | 49,3 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 90 | 43,5 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 6 | 2,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 2 | 1,0 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 1 | 0,5 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 1 | 0,5 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,5 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,5 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,5 |
| Diğer (1) | 1 | 0,5 |
Ayaş Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 220, sandığa gidenlerin oranı %97,3. En çok oyu %35,3 ile Mehmet Yüksel Kirazdibi (MHP) aldı, ikinci sırada %29,4 ile İzzet Demircioğlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mehmet Yüksel Kirazdibi | MHP | 72 | 35,3 |
| İzzet Demircioğlu | CHP | 60 | 29,4 |
| Tevfik Eren | BÜYÜK BİRLİK | 41 | 20,1 |
| Bülent Taşan | YENİDEN REFAH | 20 | 9,8 |
| Alaettin Süer | İYİ PARTİ | 3 | 1,5 |
| Ali Kılınç | ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,0 |
| Zekai Soysal | MİLLET | 2 | 1,0 |
| Burak Özkorul | MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| Nurettin Burak Sevinç | DSP | 1 | 0,5 |
| Taylan Tezcan | YTP | 1 | 0,5 |
| Diğer (1) | 1 | 0,5 |
Ayaş Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 220, sandığa gidenlerin oranı %97,3. En çok oyu %37,9 ile MHP aldı, ikinci sırada %28,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 77 | 37,9 |
| CHP | 58 | 28,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 41 | 20,2 |
| YENİDEN REFAH | 14 | 6,9 |
| İYİ PARTİ | 6 | 3,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,5 |
| MİLLET | 2 | 1,0 |
| MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| HKP | 1 | 0,5 |
Akkaya Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Akkaya Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 221, sandığa gidenlerin oranı %95,9. En çok oyu %75,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %20,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 156 | 75,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 42 | 20,4 |
| Sinan Oğan | 8 | 3,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 221, sandığa gidenlerin oranı %92,8. En çok oyu %78,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %21,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 158 | 78,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 43 | 21,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 221, sandığa gidenlerin oranı %95,9. En çok oyu %35,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,0 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 74 | 35,6 |
| İYİ PARTİ | 54 | 26,0 |
| MHP | 53 | 25,5 |
| YENİDEN REFAH | 8 | 3,9 |
| MEMLEKET | 5 | 2,4 |
| CHP | 5 | 2,4 |
| BBP | 2 | 1,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 2 | 1,0 |
| TİP | 1 | 0,5 |