Şentepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Bala, Ankara)
Ankara ili Bala ilçesine bağlı Şentepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 813 kişi (TÜİK).
Şentepe Mahallesi, Ankara ilinin Bala ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şentepe Mahallesi'nin haritası, Bala ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 813 kişidir. 2007 yılında 1.057 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %23,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %41,8 ile Ahmet Buran (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Şentepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 813 kişidir. 2007 yılında 1.057 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %23,1 azaldı.
Şentepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şentepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 813 | -6,2 |
| 2021 | 867 | 1,8 |
| 2020 | 852 | 4,5 |
| 2019 | 815 | 22,0 |
| 2018 | 668 | -14,7 |
| 2017 | 783 | 4,1 |
| 2016 | 752 | 4,4 |
| 2015 | 720 | -4,3 |
| 2014 | 752 | -9,3 |
| 2013 | 829 | 2,3 |
| 2012 | 810 | -9,3 |
| 2011 | 893 | -3,6 |
| 2010 | 926 | -11,0 |
| 2009 | 1.041 | -7,2 |
| 2008 | 1.122 | 6,1 |
| 2007 | 1.057 | - |
Şentepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şentepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 541, sandığa gidenlerin oranı %73,6. En çok oyu %48,8 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %44,4 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 178 | 48,8 |
| Mansur Yavaş | CHP | 162 | 44,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 5 | 1,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 5 | 1,4 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 4 | 1,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 3 | 0,8 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 2 | 0,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 2 | 0,6 |
| Cafer Güneş | SAADET | 2 | 0,6 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 1 | 0,3 |
| Diğer (1) | 1 | 0,3 |
Bala Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 541, sandığa gidenlerin oranı %73,0. En çok oyu %41,8 ile Ahmet Buran (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %34,5 ile İsa Kaplan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ahmet Buran | AK PARTİ | 150 | 41,8 |
| İsa Kaplan | CHP | 124 | 34,5 |
| Abbas Şahin | BÜYÜK BİRLİK | 40 | 11,1 |
| Levent Gürbüz | İYİ PARTİ | 27 | 7,5 |
| Soner Dalkıran | SAADET | 5 | 1,4 |
| Ali Çakmak | YENİDEN REFAH | 4 | 1,1 |
| Umut Orbey | MEMLEKET | 2 | 0,6 |
| Muharrem Fındıkcı | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,6 |
| Mert Demirhan | DP | 2 | 0,6 |
| Bayram Tuncer | BTP | 1 | 0,3 |
| Diğer (2) | 2 | 0,6 |
Bala Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 541, sandığa gidenlerin oranı %73,0. En çok oyu %40,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %37,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 144 | 40,6 |
| CHP | 134 | 37,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 37 | 10,4 |
| İYİ PARTİ | 19 | 5,3 |
| SAADET | 9 | 2,5 |
| YENİDEN REFAH | 8 | 2,2 |
| ANAP | 1 | 0,3 |
| BTP | 1 | 0,3 |
| EMEP | 1 | 0,3 |
| DP | 1 | 0,3 |
Şentepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 636, sandığa gidenlerin oranı %77,5. En çok oyu %62,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 304 | 62,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 159 | 32,9 |
| Sinan Oğan | 17 | 3,5 |
| Muharrem İnce | 3 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 637, sandığa gidenlerin oranı %72,7. En çok oyu %64,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 294 | 64,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 163 | 35,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 636, sandığa gidenlerin oranı %77,4. En çok oyu %38,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %22,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 181 | 38,2 |
| CHP | 105 | 22,1 |
| MHP | 90 | 19,0 |
| İYİ PARTİ | 57 | 12,0 |
| YENİDEN REFAH | 12 | 2,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 6 | 1,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 5 | 1,1 |
| BBP | 4 | 0,8 |
| MEMLEKET | 3 | 0,6 |
| AP | 3 | 0,6 |
| Diğer (4) | 5 | 1,1 |