Göktürk Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çankaya, Ankara)
Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Göktürk Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.742 kişi (TÜİK).
Göktürk Mahallesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Göktürk Mahallesi'nin haritası, Çankaya ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Göktürk Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.742 kişidir. 2007 yılında 3.933 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %4,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %58,8 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Göktürk Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Göktürk Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.742 kişidir. 2007 yılında 3.933 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %4,9 azaldı.
Göktürk Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Göktürk Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.742 | -3,0 |
| 2021 | 3.856 | 0,5 |
| 2020 | 3.835 | 0,4 |
| 2019 | 3.818 | 3,2 |
| 2018 | 3.698 | -2,9 |
| 2017 | 3.809 | -4,1 |
| 2016 | 3.971 | -1,4 |
| 2015 | 4.028 | -0,7 |
| 2014 | 4.055 | 0,5 |
| 2013 | 4.036 | -4,6 |
| 2012 | 4.230 | 3,7 |
| 2011 | 4.079 | 2,2 |
| 2010 | 3.992 | 0,6 |
| 2009 | 3.967 | 0,8 |
| 2008 | 3.936 | 0,1 |
| 2007 | 3.933 | - |
Göktürk Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Göktürk Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Göktürk Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.928, sandığa gidenlerin oranı %84,1. En çok oyu %69,8 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %23,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.666 | 69,8 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 571 | 23,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 39 | 1,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 32 | 1,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 22 | 0,9 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 18 | 0,8 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 10 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 8 | 0,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 5 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 3 | 0,1 |
| Diğer (8) | 11 | 0,4 |
Çankaya Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.928, sandığa gidenlerin oranı %84,1. En çok oyu %58,8 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı, ikinci sırada %25,4 ile Duhan Kalkan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hüseyin Can Güner | CHP | 1.395 | 58,8 |
| Duhan Kalkan | AK PARTİ | 604 | 25,4 |
| İrfan Değirmenci | TİP | 105 | 4,4 |
| Esmaül Hüsna Aslan | ZAFER PARTİSİ | 100 | 4,2 |
| Mustafa Erikli | YENİDEN REFAH | 41 | 1,7 |
| Osman Topal | İYİ PARTİ | 33 | 1,4 |
| Çisel Demirkan Sakallı | TKP | 18 | 0,8 |
| Erol Koçoğlu | BÜYÜK BİRLİK | 14 | 0,6 |
| Türkan Demir | DEM Parti | 13 | 0,6 |
| İbrahim Temel | SAADET | 8 | 0,3 |
| Diğer (16) | 42 | 1,7 |
Çankaya Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.928, sandığa gidenlerin oranı %84,1. En çok oyu %59,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.417 | 59,5 |
| AK PARTİ | 605 | 25,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 102 | 4,3 |
| TİP | 65 | 2,7 |
| YENİDEN REFAH | 48 | 2,0 |
| İYİ PARTİ | 41 | 1,7 |
| DEM Parti | 21 | 0,9 |
| TKP | 16 | 0,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 13 | 0,6 |
| DEVA PARTİSİ | 9 | 0,4 |
| Diğer (13) | 43 | 1,8 |
Göktürk Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Göktürk Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.020, sandığa gidenlerin oranı %93,0. En çok oyu %64,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %31,6 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.776 | 64,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 876 | 31,6 |
| Sinan Oğan | 111 | 4,0 |
| Muharrem İnce | 11 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.020, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %66,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %33,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.817 | 66,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 901 | 33,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.020, sandığa gidenlerin oranı %93,0. En çok oyu %47,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %22,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.316 | 47,6 |
| AK PARTİ | 622 | 22,5 |
| İYİ PARTİ | 371 | 13,4 |
| MHP | 153 | 5,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 77 | 2,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 60 | 2,2 |
| MEMLEKET | 38 | 1,4 |
| YENİDEN REFAH | 33 | 1,2 |
| BBP | 26 | 0,9 |
| TKP | 11 | 0,4 |
| Diğer (13) | 38 | 1,4 |