Karataş Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çankaya, Ankara)
Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Karataş Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 685 kişi (TÜİK).
Karataş Mahallesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Karataş Mahallesi'nin haritası, Çankaya ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Karataş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 685 kişidir. 2007 yılında 810 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %15,4 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %49,0 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Karataş Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Karataş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 685 kişidir. 2007 yılında 810 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %15,4 azaldı.
Karataş Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Karataş Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 685 | -4,9 |
| 2021 | 720 | -2,8 |
| 2020 | 741 | -1,3 |
| 2019 | 751 | -5,9 |
| 2018 | 798 | 8,1 |
| 2017 | 738 | -3,8 |
| 2016 | 767 | -3,3 |
| 2015 | 793 | -3,3 |
| 2014 | 820 | -4,7 |
| 2013 | 860 | -6,3 |
| 2012 | 918 | 2,7 |
| 2011 | 894 | -5,1 |
| 2010 | 942 | -0,3 |
| 2009 | 945 | 1,4 |
| 2008 | 932 | 15,1 |
| 2007 | 810 | - |
Karataş Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Karataş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Karataş Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 577, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %51,7 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %38,8 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 256 | 51,7 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 192 | 38,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 11 | 2,2 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 10 | 2,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 10 | 2,0 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 7 | 1,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 3 | 0,6 |
| Cafer Güneş | SAADET | 3 | 0,6 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 1 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Çankaya Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 577, sandığa gidenlerin oranı %95,8. En çok oyu %49,0 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı, ikinci sırada %39,4 ile Duhan Kalkan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hüseyin Can Güner | CHP | 245 | 49,0 |
| Duhan Kalkan | AK PARTİ | 197 | 39,4 |
| Esmaül Hüsna Aslan | ZAFER PARTİSİ | 12 | 2,4 |
| Türkan Demir | DEM Parti | 11 | 2,2 |
| Mustafa Erikli | YENİDEN REFAH | 10 | 2,0 |
| Osman Topal | İYİ PARTİ | 5 | 1,0 |
| Erol Koçoğlu | BÜYÜK BİRLİK | 5 | 1,0 |
| İbrahim Temel | SAADET | 5 | 1,0 |
| İrem Taşpınar | DP | 3 | 0,6 |
| İrfan Değirmenci | TİP | 3 | 0,6 |
| Diğer (3) | 4 | 0,8 |
Çankaya Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 577, sandığa gidenlerin oranı %91,8. En çok oyu %47,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %41,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 229 | 47,4 |
| AK PARTİ | 200 | 41,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 12 | 2,5 |
| YENİDEN REFAH | 9 | 1,9 |
| DEM Parti | 9 | 1,9 |
| İYİ PARTİ | 8 | 1,7 |
| BÜYÜK BİRLİK | 3 | 0,6 |
| DSP | 3 | 0,6 |
| SAADET | 3 | 0,6 |
| MEMLEKET | 2 | 0,4 |
| Diğer (3) | 5 | 1,0 |
Karataş Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Karataş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 545, sandığa gidenlerin oranı %92,7. En çok oyu %56,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 280 | 56,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 174 | 35,1 |
| Sinan Oğan | 39 | 7,9 |
| Muharrem İnce | 3 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 545, sandığa gidenlerin oranı %89,7. En çok oyu %59,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 289 | 59,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 198 | 40,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 545, sandığa gidenlerin oranı %92,7. En çok oyu %28,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 142 | 28,8 |
| MHP | 123 | 24,9 |
| CHP | 102 | 20,7 |
| İYİ PARTİ | 50 | 10,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 18 | 3,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 15 | 3,0 |
| BBP | 13 | 2,6 |
| MEMLEKET | 6 | 1,2 |
| YENİDEN REFAH | 5 | 1,0 |
| ANAP | 4 | 0,8 |
| Diğer (4) | 5 | 1,0 |