Esentepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Evren, Ankara)
Ankara ili Evren ilçesine bağlı Esentepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 468 kişi (TÜİK).
Esentepe Mahallesi, Ankara ilinin Evren ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Esentepe Mahallesi'nin haritası, Evren ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 468 kişidir. 2007 yılında 656 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %28,7 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,6 ile Arif Güçlü (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Esentepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 468 kişidir. 2007 yılında 656 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %28,7 azaldı.
Esentepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Esentepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 468 | -1,1 |
| 2021 | 473 | -3,7 |
| 2020 | 491 | 2,9 |
| 2019 | 477 | -7,0 |
| 2018 | 513 | 15,3 |
| 2017 | 445 | 1,8 |
| 2016 | 437 | -2,2 |
| 2015 | 447 | -3,7 |
| 2014 | 464 | -5,9 |
| 2013 | 493 | 4,2 |
| 2012 | 473 | -13,2 |
| 2011 | 545 | -7,9 |
| 2010 | 592 | -14,3 |
| 2009 | 691 | -14,3 |
| 2008 | 806 | 22,9 |
| 2007 | 656 | - |
Esentepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Esentepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 392, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %58,3 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %38,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 182 | 58,3 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 119 | 38,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 7 | 2,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 1 | 0,3 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,3 |
| Mustafa Sanğu | Bağımsız | 1 | 0,3 |
Evren Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 392, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %46,6 ile Arif Güçlü (CHP) aldı, ikinci sırada %37,1 ile Hüsamettin Ünsal (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Arif Güçlü | CHP | 143 | 46,6 |
| Hüsamettin Ünsal | AK PARTİ | 114 | 37,1 |
| İsmail Ekici | BÜYÜK BİRLİK | 41 | 13,4 |
| Alparslan İlgün | YENİDEN REFAH | 6 | 1,9 |
| Veysel Kazel | BTP | 3 | 1,0 |
Evren Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 392, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %46,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %36,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 143 | 46,6 |
| AK PARTİ | 113 | 36,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 38 | 12,4 |
| YENİDEN REFAH | 8 | 2,6 |
| BTP | 3 | 1,0 |
| SAADET | 1 | 0,3 |
| VATAN PARTİSİ | 1 | 0,3 |
Esentepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 380, sandığa gidenlerin oranı %77,6. En çok oyu %51,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %42,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 147 | 51,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 120 | 42,1 |
| Sinan Oğan | 17 | 6,0 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 380, sandığa gidenlerin oranı %76,0. En çok oyu %55,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 158 | 55,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 129 | 45,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 380, sandığa gidenlerin oranı %77,6. En çok oyu %35,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %28,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 102 | 35,9 |
| CHP | 81 | 28,5 |
| İYİ PARTİ | 42 | 14,8 |
| MHP | 34 | 12,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 6 | 2,1 |
| BBP | 4 | 1,4 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 1,1 |
| MEMLEKET | 1 | 0,3 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1 | 0,3 |
| AP | 1 | 0,3 |