Akıncı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kahramankazan, Ankara)
Ankara ili Kahramankazan ilçesine bağlı Akıncı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.830 kişi (TÜİK).
Akıncı Mahallesi, Ankara ilinin Kahramankazan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Akıncı Mahallesi'nin haritası, Kahramankazan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Akıncı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.830 kişidir. 2013 yılında 4.987 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %23,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %49,2 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Tür | Mahalle |
|---|---|
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 3.830 |
Akıncı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Akıncı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.830 kişidir. 2013 yılında 4.987 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %23,2 azaldı.
Akıncı Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Akıncı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.830 | -6,7 |
| 2021 | 4.105 | 5,9 |
| 2020 | 3.876 | 6,7 |
| 2019 | 3.633 | 3,3 |
| 2018 | 3.517 | 3,9 |
| 2017 | 3.386 | -10,8 |
| 2016 | 3.795 | -22,0 |
| 2015 | 4.865 | 2,0 |
| 2014 | 4.770 | -4,4 |
| 2013 | 4.987 | - |
Akıncı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Akıncı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Akıncı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.465, sandığa gidenlerin oranı %84,8. En çok oyu %64,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %27,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.323 | 64,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 570 | 27,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 65 | 3,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 57 | 2,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 20 | 1,0 |
| Serkan Ünver | YTP | 11 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 5 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 2 | 0,1 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 2 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 2 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,2 |
Kahramankazan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.465, sandığa gidenlerin oranı %84,7. En çok oyu %49,2 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %35,9 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Selim Çırpanoğlu | CHP | 1.008 | 49,2 |
| Serhat Oğuz | AK PARTİ | 736 | 35,9 |
| Emre Yılmaz | ZAFER PARTİSİ | 108 | 5,3 |
| Mehmet Ali Uysal | YENİDEN REFAH | 90 | 4,4 |
| Fatma Gülümser Birol | İYİ PARTİ | 62 | 3,0 |
| Ali Şaybak | SAADET | 13 | 0,6 |
| Arda Yavuz | TKP | 7 | 0,3 |
| Lerzan Sencer Tiryakioğlu | MEMLEKET | 6 | 0,3 |
| Mehmet Zeki Kaplan | DEVA PARTİSİ | 6 | 0,3 |
| Anıl Sabahattin Karlı | DEM Parti | 3 | 0,1 |
| Diğer (7) | 11 | 0,5 |
Kahramankazan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.465, sandığa gidenlerin oranı %84,6. En çok oyu %51,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %34,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.053 | 51,9 |
| AK PARTİ | 694 | 34,2 |
| YENİDEN REFAH | 104 | 5,1 |
| İYİ PARTİ | 94 | 4,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 21 | 1,0 |
| MEMLEKET | 16 | 0,8 |
| SAADET | 16 | 0,8 |
| DEVA PARTİSİ | 8 | 0,4 |
| BTP | 6 | 0,3 |
| TİP | 5 | 0,2 |
| Diğer (7) | 13 | 0,7 |
Akıncı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Akıncı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.313, sandığa gidenlerin oranı %95,4. En çok oyu %45,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %41,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 997 | 45,4 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 917 | 41,8 |
| Sinan Oğan | 279 | 12,7 |
| Muharrem İnce | 3 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.314, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %54,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %45,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.127 | 54,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 948 | 45,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.313, sandığa gidenlerin oranı %95,4. En çok oyu %28,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %26,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 619 | 28,2 |
| AK PARTİ | 579 | 26,4 |
| İYİ PARTİ | 380 | 17,3 |
| MHP | 212 | 9,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 140 | 6,4 |
| YENİDEN REFAH | 119 | 5,4 |
| TİP | 51 | 2,3 |
| BBP | 33 | 1,5 |
| MEMLEKET | 32 | 1,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 8 | 0,4 |
| Diğer (9) | 16 | 0,8 |