23 Nisan Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Keçiören, Ankara)
Ankara ili Keçiören ilçesine bağlı 23 Nisan Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 8.841 kişi (TÜİK).
23 Nisan Mahallesi, Ankara ilinin Keçiören ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada 23 Nisan Mahallesi'nin haritası, Keçiören ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre 23 Nisan Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.841 kişidir. 2007 yılında 8.920 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %0,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %44,3 ile Mesut Özarslan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
23 Nisan Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre 23 Nisan Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.841 kişidir. 2007 yılında 8.920 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %0,9 azaldı.
23 Nisan Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre 23 Nisan Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 8.841 | -1,2 |
| 2021 | 8.952 | -0,4 |
| 2020 | 8.992 | -1,9 |
| 2019 | 9.165 | 1,5 |
| 2018 | 9.032 | -1,1 |
| 2017 | 9.133 | -0,3 |
| 2016 | 9.162 | 0,3 |
| 2015 | 9.133 | -0,9 |
| 2014 | 9.212 | 1,7 |
| 2013 | 9.057 | -0,7 |
| 2012 | 9.118 | -1,6 |
| 2011 | 9.262 | 2,6 |
| 2010 | 9.028 | 2,1 |
| 2009 | 8.839 | 1,9 |
| 2008 | 8.671 | -2,8 |
| 2007 | 8.920 | - |
23 Nisan Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 23 Nisan Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca 23 Nisan Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.430, sandığa gidenlerin oranı %76,1. En çok oyu %50,6 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %41,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 2.396 | 50,6 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.954 | 41,2 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 175 | 3,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 73 | 1,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 53 | 1,1 |
| Cafer Güneş | SAADET | 22 | 0,5 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 15 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 9 | 0,2 |
| Salih Koç | MİLLET | 9 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 6 | 0,1 |
| Diğer (9) | 25 | 0,5 |
Keçiören Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.430, sandığa gidenlerin oranı %76,1. En çok oyu %44,3 ile Mesut Özarslan (CHP) aldı, ikinci sırada %42,0 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mesut Özarslan | CHP | 2.081 | 44,3 |
| Zafer Çoktan | AK PARTİ | 1.973 | 42,0 |
| Sait Ali Arslan | YENİDEN REFAH | 239 | 5,1 |
| Kemal Babuccu | İYİ PARTİ | 138 | 2,9 |
| Adem Öztürk | ZAFER PARTİSİ | 121 | 2,6 |
| Bekir Er | BÜYÜK BİRLİK | 33 | 0,7 |
| Süleyman Tekbaş | SAADET | 24 | 0,5 |
| Sadık Yıldız | DEM Parti | 21 | 0,5 |
| Turgay Cabar | MEMLEKET | 13 | 0,3 |
| Burak Karataşoğlu | BTP | 9 | 0,2 |
| Diğer (14) | 45 | 1,0 |
Keçiören Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 6.430, sandığa gidenlerin oranı %76,1. En çok oyu %42,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %40,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.014 | 42,9 |
| CHP | 1.885 | 40,2 |
| YENİDEN REFAH | 258 | 5,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 195 | 4,2 |
| İYİ PARTİ | 130 | 2,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 46 | 1,0 |
| SAADET | 29 | 0,6 |
| DEM Parti | 26 | 0,6 |
| BTP | 15 | 0,3 |
| Bağımsız | 15 | 0,3 |
| Diğer (16) | 80 | 1,7 |
23 Nisan Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda 23 Nisan Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.488, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %60,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %31,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.503 | 60,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.806 | 31,4 |
| Sinan Oğan | 427 | 7,4 |
| Muharrem İnce | 24 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.494, sandığa gidenlerin oranı %86,9. En çok oyu %64,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.584 | 64,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.968 | 35,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.488, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %40,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %18,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.330 | 40,6 |
| CHP | 1.078 | 18,8 |
| MHP | 926 | 16,1 |
| İYİ PARTİ | 638 | 11,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 210 | 3,7 |
| YENİDEN REFAH | 173 | 3,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 70 | 1,2 |
| BBP | 61 | 1,1 |
| TİP | 58 | 1,0 |
| MEMLEKET | 43 | 0,8 |
| Diğer (13) | 74 | 1,3 |