Ayvalı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Keçiören, Ankara)
Ankara ili Keçiören ilçesine bağlı Ayvalı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 39.068 kişi (TÜİK).
Ayvalı Mahallesi, Ankara ilinin Keçiören ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ayvalı Mahallesi'nin haritası, Keçiören ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ayvalı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 39.068 kişidir. 2007 yılında 41.802 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,5 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,5 ile Mesut Özarslan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Ayvalı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ayvalı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 39.068 kişidir. 2007 yılında 41.802 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,5 azaldı.
Ayvalı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ayvalı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 39.068 | -1,2 |
| 2021 | 39.536 | -0,8 |
| 2020 | 39.863 | -2,3 |
| 2019 | 40.788 | 2,0 |
| 2018 | 39.980 | -3,1 |
| 2017 | 41.270 | -1,4 |
| 2016 | 41.865 | -0,6 |
| 2015 | 42.112 | -0,7 |
| 2014 | 42.409 | 0,6 |
| 2013 | 42.137 | -1,6 |
| 2012 | 42.841 | 0,1 |
| 2011 | 42.780 | 1,5 |
| 2010 | 42.163 | 0,8 |
| 2009 | 41.848 | 0,3 |
| 2008 | 41.722 | -0,2 |
| 2007 | 41.802 | - |
Ayvalı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ayvalı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ayvalı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 29.782, sandığa gidenlerin oranı %77,9. En çok oyu %53,9 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %38,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 12.072 | 53,9 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 8.676 | 38,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 712 | 3,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 404 | 1,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 185 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 108 | 0,5 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 78 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 29 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 29 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 29 | 0,1 |
| Diğer (14) | 92 | 0,4 |
Keçiören Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 29.782, sandığa gidenlerin oranı %77,9. En çok oyu %46,5 ile Mesut Özarslan (CHP) aldı, ikinci sırada %39,9 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mesut Özarslan | CHP | 10.406 | 46,5 |
| Zafer Çoktan | AK PARTİ | 8.932 | 39,9 |
| Sait Ali Arslan | YENİDEN REFAH | 950 | 4,2 |
| Adem Öztürk | ZAFER PARTİSİ | 852 | 3,8 |
| Kemal Babuccu | İYİ PARTİ | 493 | 2,2 |
| Bekir Er | BÜYÜK BİRLİK | 181 | 0,8 |
| Süleyman Tekbaş | SAADET | 144 | 0,6 |
| Sadık Yıldız | DEM Parti | 81 | 0,4 |
| Hamza Aydoğdu | DEVA PARTİSİ | 64 | 0,3 |
| Burak Karataşoğlu | BTP | 59 | 0,3 |
| Diğer (16) | 233 | 1,0 |
Keçiören Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 29.782, sandığa gidenlerin oranı %77,9. En çok oyu %43,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %39,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 9.684 | 43,4 |
| AK PARTİ | 8.756 | 39,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 1.110 | 5,0 |
| YENİDEN REFAH | 1.022 | 4,6 |
| İYİ PARTİ | 517 | 2,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 223 | 1,0 |
| BTP | 201 | 0,9 |
| Bağımsız | 174 | 0,8 |
| SAADET | 171 | 0,8 |
| DEM Parti | 99 | 0,4 |
| Diğer (17) | 348 | 1,6 |
Ayvalı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ayvalı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 30.095, sandığa gidenlerin oranı %90,9. En çok oyu %52,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 14.116 | 52,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 10.719 | 39,7 |
| Sinan Oğan | 2.097 | 7,8 |
| Muharrem İnce | 67 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 30.121, sandığa gidenlerin oranı %87,5. En çok oyu %55,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 14.505 | 55,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 11.481 | 44,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 30.095, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %36,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 9.777 | 36,4 |
| CHP | 6.190 | 23,0 |
| İYİ PARTİ | 3.898 | 14,5 |
| MHP | 3.092 | 11,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 1.120 | 4,2 |
| YENİDEN REFAH | 843 | 3,1 |
| TİP | 400 | 1,5 |
| BBP | 376 | 1,4 |
| MEMLEKET | 272 | 1,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 271 | 1,0 |
| Diğer (17) | 408 | 1,5 |