Şefkat Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Keçiören, Ankara)
Ankara ili Keçiören ilçesine bağlı Şefkat Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 15.973 kişi (TÜİK).
Şefkat Mahallesi, Ankara ilinin Keçiören ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şefkat Mahallesi'nin haritası, Keçiören ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şefkat Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 15.973 kişidir. 2007 yılında 19.660 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,8 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %47,3 ile Mesut Özarslan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Şefkat Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şefkat Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 15.973 kişidir. 2007 yılında 19.660 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,8 azaldı.
Şefkat Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şefkat Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 15.973 | -1,5 |
| 2021 | 16.222 | -1,0 |
| 2020 | 16.378 | -3,9 |
| 2019 | 17.045 | 1,5 |
| 2018 | 16.785 | -1,5 |
| 2017 | 17.043 | -0,9 |
| 2016 | 17.201 | -1,3 |
| 2015 | 17.421 | -1,9 |
| 2014 | 17.752 | 0,9 |
| 2013 | 17.593 | -3,1 |
| 2012 | 18.164 | -1,1 |
| 2011 | 18.362 | -0,9 |
| 2010 | 18.535 | 0,7 |
| 2009 | 18.403 | -2,6 |
| 2008 | 18.891 | -3,9 |
| 2007 | 19.660 | - |
Şefkat Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şefkat Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şefkat Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.810, sandığa gidenlerin oranı %77,4. En çok oyu %54,6 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %37,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 4.847 | 54,6 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 3.345 | 37,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 256 | 2,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 160 | 1,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 93 | 1,1 |
| Cafer Güneş | SAADET | 54 | 0,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 38 | 0,4 |
| Serkan Ünver | YTP | 12 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 9 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 9 | 0,1 |
| Diğer (13) | 50 | 0,6 |
Keçiören Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.810, sandığa gidenlerin oranı %77,4. En çok oyu %47,3 ile Mesut Özarslan (CHP) aldı, ikinci sırada %38,9 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mesut Özarslan | CHP | 4.189 | 47,3 |
| Zafer Çoktan | AK PARTİ | 3.444 | 38,9 |
| Sait Ali Arslan | YENİDEN REFAH | 401 | 4,5 |
| Adem Öztürk | ZAFER PARTİSİ | 299 | 3,4 |
| Kemal Babuccu | İYİ PARTİ | 216 | 2,4 |
| Süleyman Tekbaş | SAADET | 75 | 0,8 |
| Bekir Er | BÜYÜK BİRLİK | 49 | 0,6 |
| Sadık Yıldız | DEM Parti | 48 | 0,5 |
| Hamza Aydoğdu | DEVA PARTİSİ | 22 | 0,2 |
| Turgay Cabar | MEMLEKET | 18 | 0,2 |
| Diğer (16) | 99 | 1,1 |
Keçiören Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 11.810, sandığa gidenlerin oranı %77,4. En çok oyu %45,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %38,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.983 | 45,2 |
| AK PARTİ | 3.370 | 38,2 |
| YENİDEN REFAH | 414 | 4,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 402 | 4,6 |
| İYİ PARTİ | 236 | 2,7 |
| SAADET | 90 | 1,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 73 | 0,8 |
| DEM Parti | 53 | 0,6 |
| Bağımsız | 29 | 0,3 |
| TİP | 26 | 0,3 |
| Diğer (16) | 138 | 1,6 |
Şefkat Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şefkat Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.937, sandığa gidenlerin oranı %90,1. En çok oyu %51,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.406 | 51,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.431 | 41,8 |
| Sinan Oğan | 726 | 6,8 |
| Muharrem İnce | 33 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.944, sandığa gidenlerin oranı %86,8. En çok oyu %53,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %46,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.511 | 53,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.711 | 46,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.937, sandığa gidenlerin oranı %90,1. En çok oyu %35,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.775 | 35,6 |
| CHP | 2.463 | 23,2 |
| İYİ PARTİ | 1.727 | 16,3 |
| MHP | 1.161 | 11,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 382 | 3,6 |
| YENİDEN REFAH | 335 | 3,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 149 | 1,4 |
| TİP | 146 | 1,4 |
| BBP | 127 | 1,2 |
| MEMLEKET | 86 | 0,8 |
| Diğer (13) | 124 | 1,2 |