Diriliş Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Diriliş Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 9.902 kişi (TÜİK).
Diriliş Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Diriliş Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Diriliş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.902 kişidir. 2007 yılında 4.515 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %119,3 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,7 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Diriliş Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Diriliş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.902 kişidir. 2007 yılında 4.515 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %119,3 arttı.
Diriliş Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Diriliş Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 9.902 | 5,0 |
| 2021 | 9.428 | 12,4 |
| 2020 | 8.390 | 34,1 |
| 2019 | 6.256 | 29,1 |
| 2018 | 4.844 | 92,0 |
| 2017 | 2.523 | 51,7 |
| 2016 | 1.663 | 34,5 |
| 2015 | 1.236 | 0,3 |
| 2014 | 1.232 | -20,2 |
| 2013 | 1.543 | -15,9 |
| 2012 | 1.834 | -44,4 |
| 2011 | 3.299 | -14,9 |
| 2010 | 3.875 | -8,1 |
| 2009 | 4.218 | -3,9 |
| 2008 | 4.388 | -2,8 |
| 2007 | 4.515 | - |
Diriliş Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Diriliş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Diriliş Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.786, sandığa gidenlerin oranı %76,5. En çok oyu %55,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %36,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 3.183 | 55,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.089 | 36,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 212 | 3,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 135 | 2,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 45 | 0,8 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 35 | 0,6 |
| Cafer Güneş | SAADET | 21 | 0,4 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 13 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 10 | 0,2 |
| Utku Reyhan | VATAN PARTİSİ | 7 | 0,1 |
| Diğer (12) | 34 | 0,6 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.786, sandığa gidenlerin oranı %76,5. En çok oyu %43,7 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı, ikinci sırada %41,8 ile Asım Balcı (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 2.523 | 43,7 |
| Asım Balcı | AK PARTİ | 2.416 | 41,8 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 253 | 4,4 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 229 | 4,0 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 158 | 2,7 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 36 | 0,6 |
| Murat Sipahi | SAADET | 36 | 0,6 |
| Muhammed Hanifi Özhan | DEVA PARTİSİ | 35 | 0,6 |
| Hüseyin Kuloğlu | BTP | 23 | 0,4 |
| Can Alkaç | VATAN PARTİSİ | 15 | 0,3 |
| Diğer (10) | 52 | 0,9 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 7.786, sandığa gidenlerin oranı %76,5. En çok oyu %43,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %39,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.504 | 43,2 |
| AK PARTİ | 2.271 | 39,2 |
| YENİDEN REFAH | 313 | 5,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 300 | 5,2 |
| İYİ PARTİ | 151 | 2,6 |
| DEM Parti | 53 | 0,9 |
| SAADET | 40 | 0,7 |
| BTP | 39 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 31 | 0,5 |
| TİP | 17 | 0,3 |
| Diğer (14) | 80 | 1,4 |
Diriliş Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Diriliş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.391, sandığa gidenlerin oranı %89,3. En çok oyu %51,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.367 | 51,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.563 | 39,3 |
| Sinan Oğan | 579 | 8,9 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.393, sandığa gidenlerin oranı %85,8. En çok oyu %55,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.472 | 55,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.780 | 44,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.391, sandığa gidenlerin oranı %89,4. En çok oyu %36,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.366 | 36,4 |
| CHP | 1.601 | 24,6 |
| İYİ PARTİ | 769 | 11,8 |
| MHP | 632 | 9,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 368 | 5,7 |
| YENİDEN REFAH | 286 | 4,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 168 | 2,6 |
| MEMLEKET | 78 | 1,2 |
| BBP | 76 | 1,2 |
| AP | 19 | 0,3 |
| Diğer (12) | 70 | 1,1 |