Şehitlik Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Polatlı, Ankara)
Ankara ili Polatlı ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 25.823 kişi (TÜİK).
Şehitlik Mahallesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şehitlik Mahallesi'nin haritası, Polatlı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şehitlik Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 25.823 kişidir. 2007 yılında 13.081 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %97,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,2 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Şehitlik Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şehitlik Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 25.823 kişidir. 2007 yılında 13.081 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %97,4 arttı.
Şehitlik Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şehitlik Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 25.823 | 4,1 |
| 2021 | 24.800 | 4,8 |
| 2020 | 23.656 | 6,4 |
| 2019 | 22.227 | 5,1 |
| 2018 | 21.145 | -0,7 |
| 2017 | 21.299 | 3,1 |
| 2016 | 20.662 | 2,6 |
| 2015 | 20.147 | 4,9 |
| 2014 | 19.213 | 5,5 |
| 2013 | 18.213 | 0,7 |
| 2012 | 18.082 | 5,0 |
| 2011 | 17.216 | 5,3 |
| 2010 | 16.348 | 6,3 |
| 2009 | 15.382 | 11,6 |
| 2008 | 13.786 | 5,4 |
| 2007 | 13.081 | - |
Şehitlik Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şehitlik Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şehitlik Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 18.885, sandığa gidenlerin oranı %76,6. En çok oyu %66,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %25,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 9.360 | 66,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 3.655 | 25,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 395 | 2,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 160 | 1,1 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 151 | 1,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 80 | 0,6 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 73 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 65 | 0,5 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 32 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 20 | 0,1 |
| Diğer (13) | 95 | 0,7 |
Polatlı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 18.885, sandığa gidenlerin oranı %76,7. En çok oyu %50,2 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı, ikinci sırada %37,1 ile Levent Çağlancı (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mürsel Yıldızkaya | CHP | 6.999 | 50,2 |
| Levent Çağlancı | MHP | 5.175 | 37,1 |
| Yusuf Hamdemir | YENİDEN REFAH | 928 | 6,7 |
| Sadık Serhat Uğurlu | DEVA PARTİSİ | 289 | 2,1 |
| Hüseyin Özlük | İYİ PARTİ | 202 | 1,4 |
| Nasuh Reşat Ayar | SAADET | 104 | 0,8 |
| Özkan Çelik | MEMLEKET | 62 | 0,4 |
| Şaban Tekin | MİLLİ YOL | 42 | 0,3 |
| Ogün Eratalay | TKP | 39 | 0,3 |
| Çağlayan Onaran | Bağımsız | 27 | 0,2 |
| Diğer (7) | 83 | 0,6 |
Polatlı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 18.885, sandığa gidenlerin oranı %76,7. En çok oyu %51,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %33,3 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 7.197 | 51,5 |
| MHP | 4.653 | 33,3 |
| YENİDEN REFAH | 942 | 6,7 |
| DEVA PARTİSİ | 278 | 2,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 234 | 1,7 |
| İYİ PARTİ | 228 | 1,6 |
| SAADET | 129 | 0,9 |
| MEMLEKET | 48 | 0,3 |
| TİP | 47 | 0,3 |
| BTP | 39 | 0,3 |
| Diğer (8) | 171 | 1,2 |
Şehitlik Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şehitlik Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.869, sandığa gidenlerin oranı %89,2. En çok oyu %49,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %42,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 8.179 | 49,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 7.024 | 42,3 |
| Sinan Oğan | 1.361 | 8,2 |
| Muharrem İnce | 51 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.883, sandığa gidenlerin oranı %85,4. En çok oyu %54,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %45,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 8.732 | 54,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 7.205 | 45,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.869, sandığa gidenlerin oranı %89,2. En çok oyu %28,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %28,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.737 | 28,7 |
| CHP | 4.646 | 28,1 |
| İYİ PARTİ | 2.639 | 16,0 |
| MHP | 1.634 | 9,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 906 | 5,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 687 | 4,2 |
| YENİDEN REFAH | 467 | 2,8 |
| BBP | 265 | 1,6 |
| MEMLEKET | 203 | 1,2 |
| AP | 49 | 0,3 |
| Diğer (14) | 183 | 1,1 |