Saray Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Pursaklar, Ankara)
Ankara ili Pursaklar ilçesine bağlı Saray Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 14.913 kişi (TÜİK).
Saray Cumhuriyet Mahallesi, Ankara ilinin Pursaklar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Saray Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Pursaklar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Saray Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 14.913 kişidir. 2007 yılında 5.680 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %162,6 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %56,9 ile Ertuğrul Çetin (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Saray Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Saray Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 14.913 kişidir. 2007 yılında 5.680 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %162,6 arttı.
Saray Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Saray Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 14.913 | 1,6 |
| 2021 | 14.672 | 3,2 |
| 2020 | 14.217 | 7,9 |
| 2019 | 13.174 | 6,5 |
| 2018 | 12.367 | 1,8 |
| 2017 | 12.147 | 4,0 |
| 2016 | 11.681 | 3,8 |
| 2015 | 11.252 | 7,5 |
| 2014 | 10.470 | 8,0 |
| 2013 | 9.692 | 7,9 |
| 2012 | 8.984 | 10,9 |
| 2011 | 8.101 | 8,4 |
| 2010 | 7.474 | 2,2 |
| 2009 | 7.315 | 14,0 |
| 2008 | 6.415 | 12,9 |
| 2007 | 5.680 | - |
Saray Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saray Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Saray Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 10.509, sandığa gidenlerin oranı %79,4. En çok oyu %53,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %35,0 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 4.295 | 53,6 |
| Mansur Yavaş | CHP | 2.809 | 35,0 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 634 | 7,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 103 | 1,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 44 | 0,6 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 41 | 0,5 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 27 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 13 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,1 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 9 | 0,1 |
| Diğer (10) | 28 | 0,3 |
Pursaklar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 10.509, sandığa gidenlerin oranı %79,4. En çok oyu %56,9 ile Ertuğrul Çetin (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %19,0 ile Halil Tunçay (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ertuğrul Çetin | AK PARTİ | 4.557 | 56,9 |
| Halil Tunçay | CHP | 1.520 | 19,0 |
| Bayram Baş | YENİDEN REFAH | 1.466 | 18,3 |
| Şerafettin Coşar | ZAFER PARTİSİ | 156 | 1,9 |
| Zekeriya Ersarı | İYİ PARTİ | 90 | 1,1 |
| Seyitmehmet Karagülle | SAADET | 71 | 0,9 |
| Baran Yalçınkaya | DEM Parti | 30 | 0,4 |
| Murat Aslandoğdu | MEMLEKET | 28 | 0,3 |
| Bülent Koca | DEVA PARTİSİ | 28 | 0,3 |
| Arife Göksel | BTP | 15 | 0,2 |
| Diğer (10) | 54 | 0,7 |
Pursaklar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 10.509, sandığa gidenlerin oranı %79,4. En çok oyu %54,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.352 | 54,8 |
| CHP | 1.692 | 21,3 |
| YENİDEN REFAH | 1.252 | 15,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 226 | 2,8 |
| İYİ PARTİ | 143 | 1,8 |
| SAADET | 79 | 1,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 70 | 0,9 |
| DEVA PARTİSİ | 33 | 0,4 |
| MEMLEKET | 29 | 0,4 |
| BTP | 17 | 0,2 |
| Diğer (9) | 56 | 0,7 |
Saray Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Saray Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 10.419, sandığa gidenlerin oranı %92,1. En çok oyu %72,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %20,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.820 | 72,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.932 | 20,4 |
| Sinan Oğan | 680 | 7,2 |
| Muharrem İnce | 25 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 10.430, sandığa gidenlerin oranı %89,3. En çok oyu %75,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %24,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.962 | 75,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.216 | 24,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 10.419, sandığa gidenlerin oranı %92,2. En çok oyu %52,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %12,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.922 | 52,0 |
| MHP | 1.219 | 12,9 |
| İYİ PARTİ | 988 | 10,4 |
| CHP | 924 | 9,8 |
| YENİDEN REFAH | 514 | 5,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 321 | 3,4 |
| BBP | 159 | 1,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 95 | 1,0 |
| MEMLEKET | 78 | 0,8 |
| TİP | 50 | 0,5 |
| Diğer (13) | 103 | 1,1 |