Ertuğrulgazi Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sincan, Ankara)
Ankara ili Sincan ilçesine bağlı Ertuğrulgazi Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 16.162 kişi (TÜİK).
Ertuğrulgazi Mahallesi, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ertuğrulgazi Mahallesi'nin haritası, Sincan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ertuğrulgazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 16.162 kişidir. 2007 yılında 17.069 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %5,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %41,7 ile Veysel Alkan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Ertuğrulgazi Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ertuğrulgazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 16.162 kişidir. 2007 yılında 17.069 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %5,3 azaldı.
Ertuğrulgazi Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ertuğrulgazi Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 16.162 | -0,0 |
| 2021 | 16.165 | -1,5 |
| 2020 | 16.411 | -0,0 |
| 2019 | 16.417 | -0,2 |
| 2018 | 16.442 | -3,8 |
| 2017 | 17.088 | -1,2 |
| 2016 | 17.297 | 0,6 |
| 2015 | 17.199 | 0,3 |
| 2014 | 17.143 | 2,5 |
| 2013 | 16.726 | -0,3 |
| 2012 | 16.779 | 2,7 |
| 2011 | 16.344 | 0,9 |
| 2010 | 16.197 | 0,5 |
| 2009 | 16.110 | -2,6 |
| 2008 | 16.545 | -3,1 |
| 2007 | 17.069 | - |
Ertuğrulgazi Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ertuğrulgazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ertuğrulgazi Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.889, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %57,7 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %33,3 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 5.252 | 57,7 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 3.028 | 33,3 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 415 | 4,6 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 128 | 1,4 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 119 | 1,3 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 48 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 27 | 0,3 |
| Serkan Ünver | YTP | 12 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 12 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 11 | 0,1 |
| Diğer (12) | 45 | 0,5 |
Sincan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.889, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %41,7 ile Veysel Alkan (CHP) aldı, ikinci sırada %36,0 ile Murat Ercan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veysel Alkan | CHP | 3.776 | 41,7 |
| Murat Ercan | AK PARTİ | 3.257 | 36,0 |
| Fatih Koca | İYİ PARTİ | 922 | 10,2 |
| Melih Güner | YENİDEN REFAH | 557 | 6,2 |
| Caner Gökçe | ZAFER PARTİSİ | 246 | 2,7 |
| Nevroz Bulak | DEM Parti | 55 | 0,6 |
| Öztürk Korkmaz | SAADET | 54 | 0,6 |
| Ali Osman Gürkan | BÜYÜK BİRLİK | 50 | 0,6 |
| Metin Gül | EMEP | 22 | 0,2 |
| Ziya Kirzuk | MEMLEKET | 21 | 0,2 |
| Diğer (13) | 95 | 1,1 |
Sincan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 11.889, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %44,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %35,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.979 | 44,2 |
| AK PARTİ | 3.175 | 35,3 |
| YENİDEN REFAH | 593 | 6,6 |
| İYİ PARTİ | 561 | 6,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 316 | 3,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 73 | 0,8 |
| SAADET | 59 | 0,7 |
| DEM Parti | 48 | 0,5 |
| BTP | 39 | 0,4 |
| MEMLEKET | 28 | 0,3 |
| Diğer (12) | 126 | 1,4 |
Ertuğrulgazi Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ertuğrulgazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.147, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %49,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %42,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.410 | 49,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.683 | 42,6 |
| Sinan Oğan | 862 | 7,8 |
| Muharrem İnce | 34 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.155, sandığa gidenlerin oranı %88,2. En çok oyu %52,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %47,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.548 | 52,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.048 | 47,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.147, sandığa gidenlerin oranı %91,8. En çok oyu %33,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %27,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.719 | 33,9 |
| CHP | 2.963 | 27,0 |
| İYİ PARTİ | 1.277 | 11,6 |
| MHP | 1.187 | 10,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 416 | 3,8 |
| YENİDEN REFAH | 370 | 3,4 |
| TİP | 232 | 2,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 216 | 2,0 |
| BBP | 210 | 1,9 |
| MEMLEKET | 136 | 1,2 |
| Diğer (15) | 147 | 1,3 |