İstiklal Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sincan, Ankara)
Ankara ili Sincan ilçesine bağlı İstiklal Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 877 kişi (TÜİK).
İstiklal Mahallesi, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada İstiklal Mahallesi'nin haritası, Sincan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 877 kişidir. 2007 yılında 852 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %2,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,7 ile Veysel Alkan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
İstiklal Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 877 kişidir. 2007 yılında 852 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %2,9 arttı.
İstiklal Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre İstiklal Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 877 | 0,6 |
| 2021 | 872 | -4,2 |
| 2020 | 910 | 3,5 |
| 2019 | 879 | -0,2 |
| 2018 | 881 | -3,3 |
| 2017 | 911 | 6,2 |
| 2016 | 858 | -0,9 |
| 2015 | 866 | 4,8 |
| 2014 | 826 | 0,2 |
| 2013 | 824 | 1,6 |
| 2012 | 811 | 4,4 |
| 2011 | 777 | 8,2 |
| 2010 | 718 | -0,6 |
| 2009 | 722 | -8,6 |
| 2008 | 790 | -7,3 |
| 2007 | 852 | - |
İstiklal Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca İstiklal Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 653, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %66,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %28,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 373 | 66,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 159 | 28,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 16 | 2,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 10 | 1,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 1 | 0,2 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 1 | 0,2 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 1 | 0,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,2 |
| Utku Reyhan | VATAN PARTİSİ | 1 | 0,2 |
Sincan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 653, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %53,7 ile Veysel Alkan (CHP) aldı, ikinci sırada %33,2 ile Murat Ercan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veysel Alkan | CHP | 303 | 53,7 |
| Murat Ercan | AK PARTİ | 187 | 33,2 |
| Fatih Koca | İYİ PARTİ | 29 | 5,1 |
| Melih Güner | YENİDEN REFAH | 28 | 5,0 |
| Caner Gökçe | ZAFER PARTİSİ | 9 | 1,6 |
| Ali Osman Gürkan | BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,3 |
| Durak Yıldırım | YTP | 2 | 0,3 |
| Onur Kılıç | ANAP | 1 | 0,2 |
| Nevroz Bulak | DEM Parti | 1 | 0,2 |
| Öztürk Korkmaz | SAADET | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Sincan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 653, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %55,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 314 | 55,7 |
| AK PARTİ | 178 | 31,6 |
| YENİDEN REFAH | 24 | 4,3 |
| İYİ PARTİ | 22 | 3,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 13 | 2,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 4 | 0,7 |
| DSP | 2 | 0,3 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,2 |
| MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| ANAP | 1 | 0,2 |
| Diğer (4) | 4 | 0,7 |
İstiklal Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 665, sandığa gidenlerin oranı %92,2. En çok oyu %49,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 299 | 49,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 250 | 41,5 |
| Sinan Oğan | 49 | 8,1 |
| Muharrem İnce | 4 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 666, sandığa gidenlerin oranı %88,4. En çok oyu %52,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %47,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 308 | 52,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 276 | 47,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 665, sandığa gidenlerin oranı %92,2. En çok oyu %30,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 178 | 30,0 |
| CHP | 127 | 21,4 |
| İYİ PARTİ | 94 | 15,8 |
| BBP | 87 | 14,7 |
| MHP | 49 | 8,3 |
| YENİDEN REFAH | 18 | 3,0 |
| MEMLEKET | 8 | 1,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 7 | 1,2 |
| TİP | 5 | 0,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,7 |
| Diğer (7) | 12 | 2,0 |