Maraşal Çakmak Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sincan, Ankara)
Ankara ili Sincan ilçesine bağlı Maraşal Çakmak Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 34.840 kişi (TÜİK).
Maraşal Çakmak Mahallesi, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Maraşal Çakmak Mahallesi'nin haritası, Sincan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Maraşal Çakmak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 34.840 kişidir. 2007 yılında 39.609 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %12,0 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %44,5 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Maraşal Çakmak Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Maraşal Çakmak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 34.840 kişidir. 2007 yılında 39.609 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %12,0 azaldı.
Maraşal Çakmak Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Maraşal Çakmak Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 34.840 | -0,3 |
| 2021 | 34.934 | -0,2 |
| 2020 | 35.012 | -2,0 |
| 2019 | 35.712 | 1,3 |
| 2018 | 35.247 | -4,8 |
| 2017 | 37.017 | -1,5 |
| 2016 | 37.564 | 0,0 |
| 2015 | 37.548 | 0,1 |
| 2014 | 37.527 | 0,1 |
| 2013 | 37.500 | -2,0 |
| 2012 | 38.253 | 0,2 |
| 2011 | 38.183 | -1,1 |
| 2010 | 38.599 | 0,3 |
| 2009 | 38.489 | -0,3 |
| 2008 | 38.610 | -2,5 |
| 2007 | 39.609 | - |
Maraşal Çakmak Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Maraşal Çakmak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Maraşal Çakmak Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 25.556, sandığa gidenlerin oranı %74,7. En çok oyu %48,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %40,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 8.847 | 48,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 7.390 | 40,5 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 973 | 5,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 403 | 2,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 259 | 1,4 |
| Cafer Güneş | SAADET | 119 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 103 | 0,6 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 29 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 19 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 16 | 0,1 |
| Diğer (14) | 98 | 0,5 |
Sincan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 25.556, sandığa gidenlerin oranı %74,8. En çok oyu %44,5 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %30,0 ile Veysel Alkan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Murat Ercan | AK PARTİ | 8.127 | 44,5 |
| Veysel Alkan | CHP | 5.478 | 30,0 |
| Fatih Koca | İYİ PARTİ | 2.262 | 12,4 |
| Melih Güner | YENİDEN REFAH | 1.208 | 6,6 |
| Caner Gökçe | ZAFER PARTİSİ | 485 | 2,7 |
| Öztürk Korkmaz | SAADET | 153 | 0,8 |
| Ali Osman Gürkan | BÜYÜK BİRLİK | 127 | 0,7 |
| Nevroz Bulak | DEM Parti | 121 | 0,7 |
| Muzaffer Ademi | BTP | 49 | 0,3 |
| Ziya Kirzuk | MEMLEKET | 30 | 0,2 |
| Diğer (13) | 208 | 1,2 |
Sincan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 25.556, sandığa gidenlerin oranı %74,7. En çok oyu %43,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %32,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 7.919 | 43,7 |
| CHP | 5.822 | 32,1 |
| İYİ PARTİ | 1.553 | 8,6 |
| YENİDEN REFAH | 1.296 | 7,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 633 | 3,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 200 | 1,1 |
| SAADET | 193 | 1,1 |
| DEM Parti | 151 | 0,8 |
| BTP | 89 | 0,5 |
| MEMLEKET | 50 | 0,3 |
| Diğer (12) | 211 | 1,1 |
Maraşal Çakmak Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Maraşal Çakmak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 26.032, sandığa gidenlerin oranı %90,1. En çok oyu %63,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 14.608 | 63,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.445 | 28,0 |
| Sinan Oğan | 1.908 | 8,3 |
| Muharrem İnce | 90 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 26.062, sandığa gidenlerin oranı %85,8. En çok oyu %67,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 14.834 | 67,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.247 | 32,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 26.032, sandığa gidenlerin oranı %90,1. En çok oyu %43,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %15,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 10.033 | 43,8 |
| CHP | 3.432 | 15,0 |
| MHP | 3.092 | 13,5 |
| İYİ PARTİ | 2.449 | 10,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 946 | 4,1 |
| YENİDEN REFAH | 743 | 3,2 |
| BBP | 713 | 3,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 431 | 1,9 |
| MEMLEKET | 248 | 1,1 |
| TİP | 212 | 0,9 |
| Diğer (16) | 326 | 1,4 |