Ata Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Ata Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 28.886 kişi (TÜİK).
Ata Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ata Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2017–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ata Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 28.886 kişidir. 2017 yılında 22.996 olan nüfus, 2017–2022 döneminde %25,6 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %65,1 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 17,802 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 28.886 |
Ata Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ata Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 28.886 kişidir. 2017 yılında 22.996 olan nüfus, 2017–2022 döneminde %25,6 arttı.
Ata Mahallesi nüfus grafiği (2017–2022)
Yıllara göre Ata Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 28.886 | 0,3 |
| 2021 | 28.807 | 2,1 |
| 2020 | 28.223 | 3,5 |
| 2019 | 27.264 | 12,7 |
| 2018 | 24.184 | 5,2 |
| 2017 | 22.996 | - |
Ata Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ata Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ata Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 20.947, sandığa gidenlerin oranı %80,5. En çok oyu %69,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %24,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 11.403 | 69,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 4.032 | 24,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 349 | 2,1 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 326 | 2,0 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 143 | 0,9 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 77 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 53 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 24 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 19 | 0,1 |
| Salih Koç | MİLLET | 16 | 0,1 |
| Diğer (13) | 79 | 0,5 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 20.947, sandığa gidenlerin oranı %80,5. En çok oyu %65,1 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %24,8 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 10.748 | 65,1 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 4.095 | 24,8 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 563 | 3,4 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 424 | 2,6 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 324 | 2,0 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 88 | 0,5 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 52 | 0,3 |
| Hakan Bulut | TKP | 42 | 0,2 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 36 | 0,2 |
| Yasemin Köktaş | EMEP | 22 | 0,1 |
| Diğer (9) | 106 | 0,6 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 20.947, sandığa gidenlerin oranı %80,5. En çok oyu %60,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 10.001 | 60,6 |
| AK PARTİ | 4.183 | 25,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 803 | 4,9 |
| YENİDEN REFAH | 495 | 3,0 |
| İYİ PARTİ | 446 | 2,7 |
| DEM Parti | 117 | 0,7 |
| SAADET | 107 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 74 | 0,5 |
| TİP | 61 | 0,4 |
| BTP | 45 | 0,3 |
| Diğer (12) | 161 | 1,0 |
Ata Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ata Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 21.120, sandığa gidenlerin oranı %93,4. En çok oyu %58,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %34,0 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 11.351 | 58,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.637 | 34,0 |
| Sinan Oğan | 1.488 | 7,6 |
| Muharrem İnce | 54 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 21.137, sandığa gidenlerin oranı %90,5. En çok oyu %63,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %36,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 11.951 | 63,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.947 | 36,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 21.120, sandığa gidenlerin oranı %93,3. En çok oyu %36,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %23,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 7.052 | 36,2 |
| AK PARTİ | 4.598 | 23,6 |
| İYİ PARTİ | 3.359 | 17,2 |
| MHP | 1.526 | 7,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 767 | 3,9 |
| TİP | 731 | 3,8 |
| YENİDEN REFAH | 416 | 2,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 334 | 1,7 |
| BBP | 208 | 1,1 |
| MEMLEKET | 191 | 1,0 |
| Diğer (16) | 197 | 1,0 |