Derecik Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Büyükorhan, Bursa)
Bursa ili Büyükorhan ilçesine bağlı Derecik Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 40 kişi (TÜİK).
Derecik Mahallesi, Bursa ilinin Büyükorhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Derecik Mahallesi'nin haritası, Büyükorhan ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Derecik Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 40 kişidir. 2013 yılında 44 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %9,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %38,4 ile Ahmet Korkmaz (YENİDEN REFAH) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 2,133 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 40 |
Derecik Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Derecik Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 40 kişidir. 2013 yılında 44 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %9,1 azaldı.
Derecik Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Derecik Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 40 | -9,1 |
| 2021 | 44 | -10,2 |
| 2020 | 49 | -2,0 |
| 2019 | 50 | -16,7 |
| 2018 | 60 | 46,3 |
| 2017 | 41 | -2,4 |
| 2016 | 42 | -2,3 |
| 2015 | 43 | 0,0 |
| 2014 | 43 | -2,3 |
| 2013 | 44 | - |
Derecik Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Derecik Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Derecik Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 113, sandığa gidenlerin oranı %96,5. En çok oyu %39,0 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %36,2 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 41 | 39,0 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 38 | 36,2 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 14 | 13,3 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 7 | 6,7 |
| İkram Akkaya | SAADET | 2 | 1,9 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 1 | 0,9 |
| Ayhan Keser | TKP | 1 | 0,9 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,9 |
Büyükorhan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 113, sandığa gidenlerin oranı %96,5. En çok oyu %38,4 ile Ahmet Korkmaz (YENİDEN REFAH) aldı, ikinci sırada %31,3 ile Kamil Turhan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ahmet Korkmaz | YENİDEN REFAH | 38 | 38,4 |
| Kamil Turhan | AK PARTİ | 31 | 31,3 |
| Mustafa Oktay | CHP | 15 | 15,2 |
| Sevim Alkış | İYİ PARTİ | 5 | 5,0 |
| Feride Şimşek | ZAFER PARTİSİ | 4 | 4,0 |
| Talha Akçay | DEVA PARTİSİ | 2 | 2,0 |
| Filiz Dumludağ | HKP | 1 | 1,0 |
| Ahmet Portakal | BTP | 1 | 1,0 |
| Hanifi Taş | HÜDA PAR | 1 | 1,0 |
| İsmail Şaşkın | SAADET | 1 | 1,0 |
Büyükorhan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 113, sandığa gidenlerin oranı %96,5. En çok oyu %31,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %29,7 ile YENİDEN REFAH yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 32 | 31,7 |
| YENİDEN REFAH | 30 | 29,7 |
| CHP | 24 | 23,8 |
| İYİ PARTİ | 6 | 5,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 6 | 5,9 |
| SAADET | 2 | 2,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 1 | 1,0 |
Derecik Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Derecik Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 37, sandığa gidenlerin oranı %100,0. En çok oyu %67,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 23 | 67,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 10 | 29,4 |
| Muharrem İnce | 1 | 2,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 37, sandığa gidenlerin oranı %100,0. En çok oyu %70,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 24 | 70,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 10 | 29,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 37, sandığa gidenlerin oranı %100,0. En çok oyu %58,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %11,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 20 | 58,8 |
| CHP | 4 | 11,8 |
| İYİ PARTİ | 4 | 11,8 |
| MHP | 3 | 8,8 |
| SOL PARTİ | 1 | 2,9 |
| BBP | 1 | 2,9 |
| AB | 1 | 2,9 |