Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Gemlik, Bursa)
Bursa ili Gemlik ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 15.136 kişi (TÜİK).
Cumhuriyet Mahallesi, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Gemlik ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 15.136 kişidir. 2013 yılında 13.042 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %16,1 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %66,5 ile Şükrü Deviren (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 15.136 kişidir. 2013 yılında 13.042 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %16,1 arttı.
Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 15.136 | 0,2 |
| 2021 | 15.111 | 0,2 |
| 2020 | 15.080 | 1,1 |
| 2019 | 14.914 | 1,6 |
| 2018 | 14.682 | 0,9 |
| 2017 | 14.551 | 1,4 |
| 2016 | 14.347 | 2,0 |
| 2015 | 14.066 | 3,0 |
| 2014 | 13.652 | 4,7 |
| 2013 | 13.042 | - |
Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.829, sandığa gidenlerin oranı %77,1. En çok oyu %66,3 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %26,2 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 5.933 | 66,3 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 2.340 | 26,2 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 156 | 1,7 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 146 | 1,6 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 122 | 1,4 |
| İkram Akkaya | SAADET | 99 | 1,1 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 50 | 0,6 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 24 | 0,3 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 16 | 0,2 |
| Selma Gürkan | EMEP | 14 | 0,2 |
| Diğer (10) | 43 | 0,5 |
Gemlik Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 11.829, sandığa gidenlerin oranı %77,1. En çok oyu %66,5 ile Şükrü Deviren (CHP) aldı, ikinci sırada %24,0 ile Refik Yılmaz (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şükrü Deviren | CHP | 5.923 | 66,5 |
| Refik Yılmaz | AK PARTİ | 2.142 | 24,0 |
| Gençay Yılmaz | YENİDEN REFAH | 195 | 2,2 |
| Nilüfer Toprakçı | ZAFER PARTİSİ | 167 | 1,9 |
| Ahmet Vakkas Yıldız | SAADET | 162 | 1,8 |
| Ertuğrul Yavuz | İYİ PARTİ | 128 | 1,4 |
| Hadice Ateş | DEM Parti | 44 | 0,5 |
| Nazan Bozan | MEMLEKET | 42 | 0,5 |
| Cihan Palabıyık | GELECEK PARTİSİ | 40 | 0,5 |
| Bayram Önal | Bağımsız | 18 | 0,2 |
| Diğer (7) | 51 | 0,6 |
Gemlik Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 11.829, sandığa gidenlerin oranı %77,0. En çok oyu %61,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %24,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 5.502 | 61,9 |
| AK PARTİ | 2.163 | 24,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 294 | 3,3 |
| YENİDEN REFAH | 243 | 2,7 |
| İYİ PARTİ | 222 | 2,5 |
| SAADET | 196 | 2,2 |
| DEM Parti | 78 | 0,9 |
| MEMLEKET | 51 | 0,6 |
| GELECEK PARTİSİ | 35 | 0,4 |
| TİP | 33 | 0,4 |
| Diğer (10) | 68 | 0,8 |
Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.766, sandığa gidenlerin oranı %91,7. En çok oyu %61,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %31,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.525 | 61,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.338 | 31,3 |
| Sinan Oğan | 766 | 7,2 |
| Muharrem İnce | 45 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.778, sandığa gidenlerin oranı %88,6. En çok oyu %66,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %33,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.904 | 66,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.428 | 33,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 11.766, sandığa gidenlerin oranı %91,7. En çok oyu %42,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %21,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.496 | 42,1 |
| AK PARTİ | 2.286 | 21,4 |
| İYİ PARTİ | 1.716 | 16,1 |
| MHP | 969 | 9,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 330 | 3,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 235 | 2,2 |
| YENİDEN REFAH | 192 | 1,8 |
| MEMLEKET | 170 | 1,6 |
| BBP | 58 | 0,5 |
| GENÇPARTİ | 40 | 0,4 |
| Diğer (12) | 110 | 1,0 |