Kumla Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Gemlik, Bursa)
Bursa ili Gemlik ilçesine bağlı Kumla Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 6.257 kişi (TÜİK).
Kumla Mahallesi, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kumla Mahallesi'nin haritası, Gemlik ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kumla Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.257 kişidir. 2013 yılında 4.985 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %25,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %64,9 ile Şükrü Deviren (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Kumla Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kumla Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.257 kişidir. 2013 yılında 4.985 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %25,5 arttı.
Kumla Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Kumla Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 6.257 | 4,4 |
| 2021 | 5.995 | 2,3 |
| 2020 | 5.859 | 2,5 |
| 2019 | 5.715 | 3,7 |
| 2018 | 5.512 | 3,6 |
| 2017 | 5.320 | 4,3 |
| 2016 | 5.099 | 0,1 |
| 2015 | 5.096 | -1,9 |
| 2014 | 5.195 | 4,2 |
| 2013 | 4.985 | - |
Kumla Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kumla Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kumla Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.692, sandığa gidenlerin oranı %70,7. En çok oyu %65,7 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %26,5 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 2.556 | 65,7 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 1.029 | 26,5 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 73 | 1,9 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 58 | 1,5 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 55 | 1,4 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 41 | 1,1 |
| İkram Akkaya | SAADET | 27 | 0,7 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 8 | 0,2 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 6 | 0,1 |
| Mahmut Bayram | DSP | 5 | 0,1 |
| Diğer (12) | 30 | 0,8 |
Gemlik Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 5.692, sandığa gidenlerin oranı %70,7. En çok oyu %64,9 ile Şükrü Deviren (CHP) aldı, ikinci sırada %26,6 ile Refik Yılmaz (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şükrü Deviren | CHP | 2.523 | 64,9 |
| Refik Yılmaz | AK PARTİ | 1.032 | 26,6 |
| Hadice Ateş | DEM Parti | 79 | 2,0 |
| Gençay Yılmaz | YENİDEN REFAH | 71 | 1,8 |
| Ertuğrul Yavuz | İYİ PARTİ | 65 | 1,7 |
| Nilüfer Toprakçı | ZAFER PARTİSİ | 41 | 1,1 |
| Ahmet Vakkas Yıldız | SAADET | 32 | 0,8 |
| Nazan Bozan | MEMLEKET | 11 | 0,3 |
| Cihan Palabıyık | GELECEK PARTİSİ | 7 | 0,2 |
| Zülfikar Zülküf Çoban | HÜDA PAR | 5 | 0,1 |
| Diğer (7) | 20 | 0,5 |
Gemlik Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 5.692, sandığa gidenlerin oranı %70,7. En çok oyu %62,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.401 | 62,3 |
| AK PARTİ | 998 | 25,9 |
| İYİ PARTİ | 104 | 2,7 |
| DEM Parti | 97 | 2,5 |
| YENİDEN REFAH | 77 | 2,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 65 | 1,7 |
| SAADET | 44 | 1,1 |
| MEMLEKET | 16 | 0,4 |
| HÜDA PAR | 14 | 0,4 |
| BTP | 7 | 0,2 |
| Diğer (10) | 29 | 0,8 |
Kumla Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kumla Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.539, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %63,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %32,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.901 | 63,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.498 | 32,9 |
| Sinan Oğan | 136 | 3,0 |
| Muharrem İnce | 17 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.539, sandığa gidenlerin oranı %80,8. En çok oyu %65,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %34,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.920 | 65,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.525 | 34,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 5.539, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %42,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %23,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.937 | 42,9 |
| AK PARTİ | 1.063 | 23,5 |
| İYİ PARTİ | 576 | 12,8 |
| MHP | 303 | 6,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 263 | 5,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 75 | 1,7 |
| MEMLEKET | 47 | 1,0 |
| YENİDEN REFAH | 45 | 1,0 |
| BBP | 31 | 0,7 |
| GENÇPARTİ | 19 | 0,4 |
| Diğer (11) | 67 | 1,5 |