Aşağıballık Mahallesi Haritası ve Nüfusu (İnegöl, Bursa)
Bursa ili İnegöl ilçesine bağlı Aşağıballık Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 359 kişi (TÜİK).
Aşağıballık Mahallesi, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Aşağıballık Mahallesi'nin haritası, İnegöl ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Aşağıballık Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 359 kişidir. 2013 yılında 397 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %9,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %49,0 ile Alper Taban (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Aşağıballık Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Aşağıballık Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 359 kişidir. 2013 yılında 397 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %9,6 azaldı.
Aşağıballık Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Aşağıballık Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 359 | 0,6 |
| 2021 | 357 | -2,7 |
| 2020 | 367 | -2,1 |
| 2019 | 375 | 0,0 |
| 2018 | 375 | 3,9 |
| 2017 | 361 | -4,0 |
| 2016 | 376 | -3,6 |
| 2015 | 390 | -2,7 |
| 2014 | 401 | 1,0 |
| 2013 | 397 | - |
Aşağıballık Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Aşağıballık Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Aşağıballık Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 299, sandığa gidenlerin oranı %87,3. En çok oyu %53,9 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %20,3 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 130 | 53,9 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 49 | 20,3 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 44 | 18,3 |
| İkram Akkaya | SAADET | 7 | 2,9 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 5 | 2,1 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,2 |
| Mahmut Bayram | DSP | 1 | 0,4 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 1 | 0,4 |
| Serkan Kalkan | OCAK | 1 | 0,4 |
İnegöl Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 299, sandığa gidenlerin oranı %87,3. En çok oyu %49,0 ile Alper Taban (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %36,0 ile Mehmet Kaygusuz (YENİDEN REFAH) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alper Taban | AK PARTİ | 117 | 49,0 |
| Mehmet Kaygusuz | YENİDEN REFAH | 86 | 36,0 |
| Hasan Eroğlu | SAADET | 12 | 5,0 |
| Sevda Özcan | İYİ PARTİ | 8 | 3,4 |
| Ali Doğan | CHP | 8 | 3,4 |
| Onur Metinbaş | DEVA PARTİSİ | 4 | 1,7 |
| Çağrı Alperen Avcı | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,8 |
| Lütfü Kurtuluş | HKP | 1 | 0,4 |
| Halis Burhan Çil | MİLLET | 1 | 0,4 |
İnegöl Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 299, sandığa gidenlerin oranı %87,3. En çok oyu %50,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %30,9 ile YENİDEN REFAH yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 125 | 50,8 |
| YENİDEN REFAH | 76 | 30,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 12 | 4,9 |
| SAADET | 12 | 4,9 |
| İYİ PARTİ | 10 | 4,1 |
| CHP | 5 | 2,0 |
| DEVA PARTİSİ | 3 | 1,2 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,8 |
| MİLLET | 1 | 0,4 |
Aşağıballık Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Aşağıballık Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 303, sandığa gidenlerin oranı %93,7. En çok oyu %82,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %9,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 227 | 82,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 26 | 9,4 |
| Sinan Oğan | 22 | 7,9 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 303, sandığa gidenlerin oranı %95,7. En çok oyu %87,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %13,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 248 | 87,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 37 | 13,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 303, sandığa gidenlerin oranı %93,7. En çok oyu %65,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %13,0 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 180 | 65,2 |
| MHP | 36 | 13,0 |
| CHP | 19 | 6,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 19 | 6,9 |
| YENİDEN REFAH | 7 | 2,5 |
| İYİ PARTİ | 6 | 2,2 |
| MEMLEKET | 3 | 1,1 |
| BBP | 2 | 0,7 |
| HAK-PAR | 1 | 0,4 |
| VATAN PARTİSİ | 1 | 0,4 |