Esenevler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yıldırım, Bursa)
Bursa ili Yıldırım ilçesine bağlı Esenevler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 17.676 kişi (TÜİK).
Esenevler Mahallesi, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Esenevler Mahallesi'nin haritası, Yıldırım ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Esenevler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 17.676 kişidir. 2007 yılında 14.911 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,4 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Esenevler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Esenevler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 17.676 kişidir. 2007 yılında 14.911 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,5 arttı.
Esenevler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Esenevler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 17.676 | -1,2 |
| 2021 | 17.883 | -1,4 |
| 2020 | 18.138 | 0,4 |
| 2019 | 18.073 | 0,6 |
| 2018 | 17.970 | -1,0 |
| 2017 | 18.158 | 0,7 |
| 2016 | 18.037 | 0,7 |
| 2015 | 17.920 | 1,6 |
| 2014 | 17.645 | 1,5 |
| 2013 | 17.390 | 0,8 |
| 2012 | 17.258 | 3,5 |
| 2011 | 16.678 | 4,3 |
| 2010 | 15.985 | 6,6 |
| 2009 | 14.998 | 2,3 |
| 2008 | 14.666 | -1,6 |
| 2007 | 14.911 | - |
Esenevler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Esenevler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Esenevler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 12.753, sandığa gidenlerin oranı %76,5. En çok oyu %44,9 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %40,3 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 4.201 | 44,9 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 3.766 | 40,3 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 505 | 5,4 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 364 | 3,9 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 185 | 2,0 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 102 | 1,1 |
| İkram Akkaya | SAADET | 102 | 1,1 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 21 | 0,2 |
| İlhan Çetin | HAK-PAR | 18 | 0,2 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 15 | 0,2 |
| Diğer (14) | 72 | 0,8 |
Yıldırım Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 12.753, sandığa gidenlerin oranı %76,5. En çok oyu %42,4 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %37,0 ile Mehmet Önder Mutlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Oktay Yılmaz | AK PARTİ | 3.931 | 42,4 |
| Mehmet Önder Mutlu | CHP | 3.435 | 37,0 |
| Nimetullah Narman | YENİDEN REFAH | 612 | 6,6 |
| Mahkum Taş | DEM Parti | 499 | 5,4 |
| Ferit Gürsoy | ZAFER PARTİSİ | 310 | 3,3 |
| Ayhan Özbek | İYİ PARTİ | 169 | 1,8 |
| Abdullah Kocamaz | SAADET | 129 | 1,4 |
| Fethullah Özsoy | HÜDA PAR | 51 | 0,6 |
| Ferhat Yıldırım | DEVA PARTİSİ | 29 | 0,3 |
| İlker Kılıç | MEMLEKET | 27 | 0,3 |
| Diğer (11) | 85 | 0,9 |
Yıldırım Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 12.753, sandığa gidenlerin oranı %76,5. En çok oyu %40,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %36,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.754 | 40,5 |
| CHP | 3.367 | 36,3 |
| YENİDEN REFAH | 674 | 7,3 |
| DEM Parti | 584 | 6,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 342 | 3,7 |
| İYİ PARTİ | 179 | 1,9 |
| SAADET | 144 | 1,6 |
| HÜDA PAR | 67 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 33 | 0,4 |
| MEMLEKET | 30 | 0,3 |
| Diğer (13) | 105 | 1,1 |
Esenevler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Esenevler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.877, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %53,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.095 | 53,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.627 | 40,3 |
| Sinan Oğan | 740 | 6,4 |
| Muharrem İnce | 30 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.891, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %55,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.173 | 55,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.933 | 44,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.877, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %40,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.577 | 40,0 |
| CHP | 2.409 | 21,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1.289 | 11,3 |
| İYİ PARTİ | 970 | 8,5 |
| MHP | 819 | 7,2 |
| YENİDEN REFAH | 533 | 4,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 397 | 3,5 |
| MEMLEKET | 136 | 1,2 |
| BBP | 76 | 0,7 |
| AP | 27 | 0,2 |
| Diğer (11) | 136 | 1,2 |