Umurbey Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yıldırım, Bursa)
Bursa ili Yıldırım ilçesine bağlı Umurbey Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.606 kişi (TÜİK).
Umurbey Mahallesi, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Umurbey Mahallesi'nin haritası, Yıldırım ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Umurbey Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.606 kişidir. 2007 yılında 7.430 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %24,5 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %58,9 ile Mehmet Önder Mutlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Umurbey Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Umurbey Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.606 kişidir. 2007 yılında 7.430 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %24,5 azaldı.
Umurbey Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Umurbey Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.606 | -0,4 |
| 2021 | 5.631 | -1,8 |
| 2020 | 5.734 | -2,6 |
| 2019 | 5.887 | -1,1 |
| 2018 | 5.950 | -1,4 |
| 2017 | 6.036 | -0,9 |
| 2016 | 6.090 | -0,0 |
| 2015 | 6.091 | 0,6 |
| 2014 | 6.053 | -1,3 |
| 2013 | 6.134 | -2,0 |
| 2012 | 6.261 | -0,7 |
| 2011 | 6.302 | -0,9 |
| 2010 | 6.359 | -0,5 |
| 2009 | 6.391 | -1,6 |
| 2008 | 6.497 | -12,6 |
| 2007 | 7.430 | - |
Umurbey Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Umurbey Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Umurbey Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.539, sandığa gidenlerin oranı %76,4. En çok oyu %64,4 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %27,2 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 2.169 | 64,4 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 915 | 27,2 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 91 | 2,7 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 76 | 2,3 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 39 | 1,2 |
| İkram Akkaya | SAADET | 15 | 0,5 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 12 | 0,4 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 7 | 0,2 |
| Mahmut Bayram | DSP | 7 | 0,2 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,2 |
| Diğer (12) | 30 | 0,9 |
Yıldırım Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.539, sandığa gidenlerin oranı %76,5. En çok oyu %58,9 ile Mehmet Önder Mutlu (CHP) aldı, ikinci sırada %28,2 ile Oktay Yılmaz (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mehmet Önder Mutlu | CHP | 1.987 | 58,9 |
| Oktay Yılmaz | AK PARTİ | 952 | 28,2 |
| Ferit Gürsoy | ZAFER PARTİSİ | 152 | 4,5 |
| Nimetullah Narman | YENİDEN REFAH | 114 | 3,4 |
| Ayhan Özbek | İYİ PARTİ | 62 | 1,8 |
| Abdullah Kocamaz | SAADET | 23 | 0,7 |
| Mahkum Taş | DEM Parti | 18 | 0,5 |
| İlker Kılıç | MEMLEKET | 11 | 0,3 |
| Mehmet Tuncer | DSP | 8 | 0,2 |
| Ferhat Yıldırım | DEVA PARTİSİ | 8 | 0,2 |
| Diğer (10) | 38 | 1,1 |
Yıldırım Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.539, sandığa gidenlerin oranı %76,7. En çok oyu %58,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %27,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.951 | 58,2 |
| AK PARTİ | 914 | 27,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 177 | 5,3 |
| YENİDEN REFAH | 122 | 3,6 |
| İYİ PARTİ | 74 | 2,2 |
| SAADET | 27 | 0,8 |
| DEM Parti | 21 | 0,6 |
| MEMLEKET | 16 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 10 | 0,3 |
| TKP | 8 | 0,2 |
| Diğer (10) | 34 | 1,0 |
Umurbey Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Umurbey Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.549, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %56,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %36,0 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.310 | 56,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.470 | 36,0 |
| Sinan Oğan | 292 | 7,2 |
| Muharrem İnce | 11 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.550, sandığa gidenlerin oranı %86,8. En çok oyu %60,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %39,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.375 | 60,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.532 | 39,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.549, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %39,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %27,7 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.611 | 39,6 |
| AK PARTİ | 1.128 | 27,7 |
| İYİ PARTİ | 587 | 14,4 |
| MHP | 197 | 4,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 175 | 4,3 |
| YENİDEN REFAH | 107 | 2,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 81 | 2,0 |
| MEMLEKET | 47 | 1,2 |
| BBP | 28 | 0,7 |
| GENÇPARTİ | 16 | 0,4 |
| Diğer (10) | 48 | 1,2 |