Orta Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Pendik, Istanbul)
Istanbul ili Pendik ilçesine bağlı Orta Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2025 yılında 3.224 kişi (TÜİK).
Orta Mahallesi, Istanbul ilinin Pendik ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Orta Mahallesi'nin haritası, Pendik ilçesi ve Istanbul ili içindeki konumu, 2007–2025 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Orta Mahallesi'nin nüfusu 2025 yılında 3.224 kişidir. 2007 yılında 5.545 olan nüfus, 2007–2025 döneminde %41,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %47,1 ile Ahmet Cin (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Orta Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Orta Mahallesi'nin nüfusu 2025 yılında 3.224 kişidir. 2007 yılında 5.545 olan nüfus, 2007–2025 döneminde %41,9 azaldı.
Orta Mahallesi nüfus grafiği (2007–2025)
Yıllara göre Orta Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2025 | 3.224 | -2,8 |
| 2024 | 3.317 | -2,8 |
| 2023 | 3.414 | -9,0 |
| 2022 | 3.753 | -32,8 |
| 2021 | 5.585 | -1,2 |
| 2020 | 5.650 | -1,0 |
| 2019 | 5.708 | 0,4 |
| 2018 | 5.687 | -3,8 |
| 2017 | 5.909 | -2,9 |
| 2016 | 6.088 | 0,8 |
| 2015 | 6.041 | 1,1 |
| 2014 | 5.973 | -0,3 |
| 2013 | 5.993 | -0,2 |
| 2012 | 6.005 | 1,5 |
| 2011 | 5.917 | 3,4 |
| 2010 | 5.724 | 5,3 |
| 2009 | 5.437 | -1,1 |
| 2008 | 5.496 | -0,9 |
| 2007 | 5.545 | - |
Orta Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Orta Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Orta Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Istanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.563, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %46,5 ile Murat Kurum (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %44,4 ile Ekrem İmamoğlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Murat Kurum | AK PARTİ | 926 | 46,5 |
| Ekrem İmamoğlu | CHP | 884 | 44,4 |
| Mehmet Altınöz | YENİDEN REFAH | 73 | 3,7 |
| Azmi Karamahmutoğlu | ZAFER PARTİSİ | 52 | 2,6 |
| Birol Aydın | SAADET | 17 | 0,8 |
| Mehmet Satuk Buğra Kavuncu | İYİ PARTİ | 15 | 0,8 |
| Burhanettin Aktürk | YTP | 4 | 0,2 |
| Meral Danış Beştaş | DEM Parti | 3 | 0,1 |
| Cihan Erdoğanyılmaz | BTP | 3 | 0,1 |
| Umut Çınar | ANAP | 2 | 0,1 |
| Diğer (10) | 14 | 0,7 |
Pendik Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.563, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %47,1 ile Ahmet Cin (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %40,7 ile Süleyman Tarık Balyalı (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ahmet Cin | AK PARTİ | 940 | 47,1 |
| Süleyman Tarık Balyalı | CHP | 812 | 40,7 |
| Fahrettin Karakurt | YENİDEN REFAH | 78 | 3,9 |
| Kürşat Dağ | ZAFER PARTİSİ | 62 | 3,1 |
| Adem Karslı | BÜYÜK BİRLİK | 26 | 1,3 |
| Süleyman Turan | İYİ PARTİ | 24 | 1,2 |
| İsmail Haskul | SAADET | 17 | 0,8 |
| Kağan Tangör | MEMLEKET | 9 | 0,5 |
| - | Bağımsız | 9 | 0,5 |
| Berk Olçum Bilgin | YTP | 5 | 0,2 |
| Diğer (8) | 14 | 0,7 |
Pendik Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.563, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %45,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %39,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 901 | 45,3 |
| CHP | 784 | 39,4 |
| YENİDEN REFAH | 96 | 4,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 75 | 3,8 |
| İYİ PARTİ | 39 | 2,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 26 | 1,3 |
| SAADET | 23 | 1,2 |
| MEMLEKET | 9 | 0,5 |
| TİP | 8 | 0,4 |
| HÜDA PAR | 5 | 0,2 |
| Diğer (10) | 23 | 1,2 |
Orta Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Orta Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.871, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %57,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.478 | 57,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 913 | 35,6 |
| Sinan Oğan | 163 | 6,3 |
| Muharrem İnce | 13 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.874, sandığa gidenlerin oranı %87,6. En çok oyu %60,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.501 | 60,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 992 | 39,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.871, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %41,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.070 | 41,9 |
| CHP | 587 | 23,0 |
| MHP | 237 | 9,3 |
| İYİ PARTİ | 218 | 8,5 |
| YENİDEN REFAH | 117 | 4,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 92 | 3,6 |
| TİP | 53 | 2,1 |
| MEMLEKET | 46 | 1,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 36 | 1,4 |
| BBP | 35 | 1,4 |
| Diğer (10) | 35 | 1,4 |