Tuzluçayır Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Tuzluçayır Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 12.522 kişi (TÜİK).
Tuzluçayır Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Tuzluçayır Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Tuzluçayır Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 12.522 kişidir. 2007 yılında 13.172 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %4,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %87,3 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Tuzluçayır Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Tuzluçayır Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 12.522 kişidir. 2007 yılında 13.172 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %4,9 azaldı.
Tuzluçayır Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Tuzluçayır Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 12.522 | 0,5 |
| 2021 | 12.460 | -1,9 |
| 2020 | 12.704 | -2,8 |
| 2019 | 13.065 | -0,9 |
| 2018 | 13.179 | -0,4 |
| 2017 | 13.234 | -0,0 |
| 2016 | 13.235 | 2,9 |
| 2015 | 12.864 | 1,2 |
| 2014 | 12.711 | -1,3 |
| 2013 | 12.872 | -3,1 |
| 2012 | 13.284 | -1,5 |
| 2011 | 13.492 | 1,3 |
| 2010 | 13.322 | -1,5 |
| 2009 | 13.521 | 0,3 |
| 2008 | 13.484 | 2,4 |
| 2007 | 13.172 | - |
Tuzluçayır Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Tuzluçayır Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Tuzluçayır Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 9.834, sandığa gidenlerin oranı %84,8. En çok oyu %90,9 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %5,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 7.455 | 90,9 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 467 | 5,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 107 | 1,3 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 54 | 0,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 43 | 0,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 18 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 13 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 11 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 9 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 7 | 0,1 |
| Diğer (8) | 19 | 0,2 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 9.834, sandığa gidenlerin oranı %84,8. En çok oyu %87,3 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı, ikinci sırada %6,6 ile Asım Balcı (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 7.116 | 87,3 |
| Asım Balcı | AK PARTİ | 539 | 6,6 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 121 | 1,5 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 94 | 1,1 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 68 | 0,8 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 56 | 0,7 |
| Mahi Öznur Bilen | TİP | 45 | 0,6 |
| İlke Işık Ünüvar | EMEP | 43 | 0,5 |
| Asuman Alkoyak | TKP | 20 | 0,2 |
| Şöhret Nil Şengönül | YTP | 15 | 0,2 |
| Diğer (9) | 35 | 0,4 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 9.834, sandığa gidenlerin oranı %84,8. En çok oyu %85,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %6,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 6.997 | 85,6 |
| AK PARTİ | 525 | 6,4 |
| DEM Parti | 156 | 1,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 148 | 1,8 |
| YENİDEN REFAH | 69 | 0,8 |
| TİP | 69 | 0,8 |
| İYİ PARTİ | 61 | 0,8 |
| EMEP | 32 | 0,4 |
| TKP | 23 | 0,3 |
| SOL PARTİ | 16 | 0,2 |
| Diğer (14) | 76 | 0,9 |
Tuzluçayır Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Tuzluçayır Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.933, sandığa gidenlerin oranı %93,6. En çok oyu %87,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %11,0 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 8.058 | 87,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.017 | 11,0 |
| Sinan Oğan | 154 | 1,7 |
| Muharrem İnce | 10 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.939, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %88,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %11,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 8.045 | 88,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.017 | 11,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.933, sandığa gidenlerin oranı %93,8. En çok oyu %74,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %7,7 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 6.824 | 74,1 |
| AK PARTİ | 710 | 7,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 591 | 6,4 |
| İYİ PARTİ | 505 | 5,5 |
| MHP | 223 | 2,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 95 | 1,0 |
| YENİDEN REFAH | 41 | 0,5 |
| MEMLEKET | 34 | 0,4 |
| TKP | 32 | 0,3 |
| BBP | 21 | 0,2 |
| Diğer (12) | 73 | 0,8 |