Aşık Veysel Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Aşık Veysel Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 14.336 kişi (TÜİK).
Aşık Veysel Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Aşık Veysel Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Aşık Veysel Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 14.336 kişidir. 2007 yılında 15.786 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %9,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %56,8 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Aşık Veysel Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Aşık Veysel Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 14.336 kişidir. 2007 yılında 15.786 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %9,2 azaldı.
Aşık Veysel Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Aşık Veysel Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 14.336 | -1,4 |
| 2021 | 14.541 | -1,8 |
| 2020 | 14.807 | -4,0 |
| 2019 | 15.428 | 1,2 |
| 2018 | 15.243 | 1,4 |
| 2017 | 15.034 | -1,7 |
| 2016 | 15.290 | 0,4 |
| 2015 | 15.224 | -0,5 |
| 2014 | 15.298 | -0,1 |
| 2013 | 15.319 | -3,5 |
| 2012 | 15.881 | -1,1 |
| 2011 | 16.064 | -1,1 |
| 2010 | 16.242 | 0,8 |
| 2009 | 16.107 | 4,4 |
| 2008 | 15.422 | -2,3 |
| 2007 | 15.786 | - |
Aşık Veysel Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Aşık Veysel Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Aşık Veysel Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 10.395, sandığa gidenlerin oranı %79,3. En çok oyu %66,3 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %27,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 5.284 | 66,3 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.228 | 27,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 149 | 1,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 135 | 1,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 59 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 27 | 0,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 17 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 15 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 13 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 8 | 0,1 |
| Diğer (12) | 37 | 0,5 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 10.395, sandığa gidenlerin oranı %79,2. En çok oyu %56,8 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı, ikinci sırada %32,3 ile Asım Balcı (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 4.523 | 56,8 |
| Asım Balcı | AK PARTİ | 2.573 | 32,3 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 261 | 3,3 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 216 | 2,7 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 195 | 2,5 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 40 | 0,5 |
| Muhammed Hanifi Özhan | DEVA PARTİSİ | 28 | 0,3 |
| Murat Sipahi | SAADET | 28 | 0,3 |
| Mahi Öznur Bilen | TİP | 20 | 0,2 |
| Asuman Alkoyak | TKP | 19 | 0,2 |
| Diğer (11) | 60 | 0,8 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 10.395, sandığa gidenlerin oranı %79,2. En çok oyu %55,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %30,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.436 | 55,8 |
| AK PARTİ | 2.444 | 30,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 352 | 4,4 |
| YENİDEN REFAH | 228 | 2,9 |
| İYİ PARTİ | 202 | 2,5 |
| DEM Parti | 46 | 0,6 |
| TİP | 36 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 34 | 0,4 |
| SAADET | 33 | 0,4 |
| BTP | 22 | 0,3 |
| Diğer (14) | 115 | 1,5 |
Aşık Veysel Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Aşık Veysel Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 10.563, sandığa gidenlerin oranı %90,6. En çok oyu %52,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %40,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.973 | 52,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.812 | 40,4 |
| Sinan Oğan | 629 | 6,7 |
| Muharrem İnce | 28 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 10.571, sandığa gidenlerin oranı %87,6. En çok oyu %56,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %43,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.171 | 56,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.961 | 43,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 10.563, sandığa gidenlerin oranı %90,6. En çok oyu %36,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %28,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.467 | 36,9 |
| AK PARTİ | 2.661 | 28,4 |
| İYİ PARTİ | 1.264 | 13,5 |
| MHP | 860 | 9,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 361 | 3,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 171 | 1,8 |
| YENİDEN REFAH | 163 | 1,7 |
| MEMLEKET | 103 | 1,1 |
| BBP | 91 | 1,0 |
| GENÇPARTİ | 34 | 0,4 |
| Diğer (14) | 105 | 1,1 |