Yakacık Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Yakacık Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 9.864 kişi (TÜİK).
Yakacık Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yakacık Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yakacık Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.864 kişidir. 2007 yılında 9.019 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %9,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,9 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 13,575 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 9.864 |
Yakacık Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yakacık Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.864 kişidir. 2007 yılında 9.019 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %9,4 arttı.
Yakacık Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yakacık Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 9.864 | 4,2 |
| 2021 | 9.466 | 2,1 |
| 2020 | 9.274 | 5,4 |
| 2019 | 8.795 | 6,6 |
| 2018 | 8.252 | -1,7 |
| 2017 | 8.395 | 2,9 |
| 2016 | 8.158 | 0,8 |
| 2015 | 8.094 | 1,4 |
| 2014 | 7.985 | -2,6 |
| 2013 | 8.196 | -38,7 |
| 2012 | 13.368 | 4,2 |
| 2011 | 12.834 | 7,3 |
| 2010 | 11.959 | 8,5 |
| 2009 | 11.019 | 7,7 |
| 2008 | 10.233 | 13,5 |
| 2007 | 9.019 | - |
Yakacık Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yakacık Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yakacık Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.840, sandığa gidenlerin oranı %73,8. En çok oyu %46,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,6 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.186 | 46,1 |
| Mansur Yavaş | CHP | 1.974 | 41,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 268 | 5,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 155 | 3,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 49 | 1,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 41 | 0,9 |
| Serkan Ünver | YTP | 13 | 0,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 12 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 9 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 7 | 0,1 |
| Diğer (11) | 25 | 0,5 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.840, sandığa gidenlerin oranı %73,8. En çok oyu %48,9 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,8 ile Fethi Yaşar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 2.299 | 48,9 |
| Fethi Yaşar | CHP | 1.965 | 41,8 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 166 | 3,5 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 82 | 1,8 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 64 | 1,4 |
| Yılmaz Akgül | HÜDA PAR | 25 | 0,5 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 21 | 0,5 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 13 | 0,3 |
| Hakan Bulut | TKP | 11 | 0,2 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 10 | 0,2 |
| Diğer (9) | 42 | 0,9 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 6.840, sandığa gidenlerin oranı %73,7. En çok oyu %47,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %33,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.238 | 47,3 |
| CHP | 1.600 | 33,8 |
| DEM Parti | 329 | 7,0 |
| YENİDEN REFAH | 174 | 3,7 |
| İYİ PARTİ | 162 | 3,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 87 | 1,8 |
| HÜDA PAR | 34 | 0,7 |
| SAADET | 31 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 13 | 0,3 |
| YTP | 9 | 0,2 |
| Diğer (12) | 58 | 1,2 |
Yakacık Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yakacık Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.863, sandığa gidenlerin oranı %87,6. En çok oyu %62,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.692 | 62,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.890 | 32,2 |
| Sinan Oğan | 271 | 4,6 |
| Muharrem İnce | 23 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.872, sandığa gidenlerin oranı %82,8. En çok oyu %66,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.736 | 66,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.906 | 33,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.863, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %44,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,0 ile YEŞİL SOL PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.591 | 44,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 991 | 17,0 |
| MHP | 696 | 11,9 |
| CHP | 577 | 9,9 |
| İYİ PARTİ | 327 | 5,6 |
| YENİDEN REFAH | 198 | 3,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 133 | 2,3 |
| BBP | 80 | 1,4 |
| MEMLEKET | 46 | 0,8 |
| TİP | 34 | 0,6 |
| Diğer (13) | 83 | 1,4 |