Kuzey Yıldızı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Kuzey Yıldızı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 8.525 kişi (TÜİK).
Kuzey Yıldızı Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kuzey Yıldızı Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kuzey Yıldızı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.525 kişidir. 2013 yılında 5.235 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %62,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,9 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 15,331 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 8.525 |
Kuzey Yıldızı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kuzey Yıldızı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.525 kişidir. 2013 yılında 5.235 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %62,8 arttı.
Kuzey Yıldızı Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Kuzey Yıldızı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 8.525 | 2,3 |
| 2021 | 8.336 | 5,2 |
| 2020 | 7.923 | 8,0 |
| 2019 | 7.336 | 3,8 |
| 2018 | 7.070 | 1,2 |
| 2017 | 6.989 | 3,8 |
| 2016 | 6.735 | 4,5 |
| 2015 | 6.444 | 8,6 |
| 2014 | 5.932 | 13,3 |
| 2013 | 5.235 | - |
Kuzey Yıldızı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kuzey Yıldızı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kuzey Yıldızı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.283, sandığa gidenlerin oranı %77,2. En çok oyu %48,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,0 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.255 | 48,5 |
| Mansur Yavaş | CHP | 1.903 | 41,0 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 183 | 3,9 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 94 | 2,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 79 | 1,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 44 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 23 | 0,5 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 18 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 9 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 8 | 0,2 |
| Diğer (12) | 31 | 0,7 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.283, sandığa gidenlerin oranı %77,2. En çok oyu %50,9 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %39,3 ile Fethi Yaşar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 2.361 | 50,9 |
| Fethi Yaşar | CHP | 1.823 | 39,3 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 204 | 4,4 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 102 | 2,2 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 63 | 1,4 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 27 | 0,6 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 17 | 0,4 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 8 | 0,2 |
| Enver Aydın | DSP | 6 | 0,1 |
| Hakan Bulut | TKP | 5 | 0,1 |
| Diğer (8) | 26 | 0,6 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 6.283, sandığa gidenlerin oranı %77,2. En çok oyu %50,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %34,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.312 | 50,2 |
| CHP | 1.573 | 34,1 |
| YENİDEN REFAH | 249 | 5,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 146 | 3,2 |
| DEM Parti | 115 | 2,5 |
| İYİ PARTİ | 98 | 2,1 |
| SAADET | 41 | 0,9 |
| DEVA PARTİSİ | 17 | 0,4 |
| BTP | 13 | 0,3 |
| TİP | 10 | 0,2 |
| Diğer (12) | 35 | 0,8 |
Kuzey Yıldızı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kuzey Yıldızı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.035, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %64,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.494 | 64,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.558 | 28,8 |
| Sinan Oğan | 354 | 6,5 |
| Muharrem İnce | 12 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.040, sandığa gidenlerin oranı %86,9. En çok oyu %68,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %31,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.552 | 68,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.629 | 31,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.035, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %45,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %14,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.427 | 45,0 |
| CHP | 763 | 14,1 |
| MHP | 672 | 12,4 |
| İYİ PARTİ | 407 | 7,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 346 | 6,4 |
| YENİDEN REFAH | 238 | 4,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 222 | 4,1 |
| BBP | 106 | 2,0 |
| TİP | 64 | 1,2 |
| MEMLEKET | 42 | 0,8 |
| Diğer (14) | 62 | 1,2 |