Yazı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Nallıhan, Ankara)

Ankara ili Nallıhan ilçesine bağlı Yazı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 934 kişi (TÜİK).

Yazı Mahallesi, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yazı Mahallesi'nin haritası, Nallıhan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yazı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 934 kişidir. 2007 yılında 1.392 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %32,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %54,7 ile Ertunç Güngör (CHP) aldı.

  • Nüfus verileri TÜİK (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi), seçim sonuçları YSK kaynaklıdır.

Temel Bilgiler

Yüzölçümü 0,237 km2
Tür

Mahalle

İl

Ankara

İlçe

Nallıhan

Nüfus (2022)

934

Yazı Mahallesi Nüfusu

TÜİK verilerine göre Yazı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 934 kişidir. 2007 yılında 1.392 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %32,9 azaldı.

Yazı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)

Yıllara göre Yazı Mahallesi nüfusu

Yıl Nüfus Değişim (%)
2022 934 -0,4
2021 938 -3,3
2020 970 -4,0
2019 1.010 -0,4
2018 1.014 -2,0
2017 1.035 -7,3
2016 1.117 -2,9
2015 1.150 3,0
2014 1.117 -1,1
2013 1.129 -6,6
2012 1.209 -6,9
2011 1.299 -3,4
2010 1.345 -0,4
2009 1.351 1,6
2008 1.330 -4,5
2007 1.392 -

Yazı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yazı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yazı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Kayıtlı seçmen sayısı 758, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %60,9 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %35,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.

Aday Parti Oy Oy oranı (%)
Mansur Yavaş CHP 367 60,9
Turgut Altınok AK PARTİ 214 35,5
Suat Kılıç YENİDEN REFAH 6 1,0
Cengiz Topel Yıldırım İYİ PARTİ 5 0,8
Cafer Güneş SAADET 5 0,8
Tuvana Naz Ketene ANAP 1 0,2
Mehmet Selim Çetin DSP 1 0,2
Gültan Kışanak DEM Parti 1 0,2
Hüseyin Bartu Soral ZAFER PARTİSİ 1 0,2
Fazlı Taşkan HAK-PAR 1 0,2
Diğer (1) 1 0,2

Nallıhan Belediye Başkanlığı

Kayıtlı seçmen sayısı 758, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %54,7 ile Ertunç Güngör (CHP) aldı, ikinci sırada %41,9 ile İsmail Öntaş (AK PARTİ) yer aldı.

Aday Parti Oy Oy oranı (%)
Ertunç Güngör CHP 321 54,7
İsmail Öntaş AK PARTİ 246 41,9
Kemal Varol YENİDEN REFAH 6 1,0
Şefik Arda Çiftçi DEVA PARTİSİ 5 0,8
Mücahid İlgün BTP 2 0,3
Ali Ulu DP 2 0,3
Sabahattin Mete Bağımsız 2 0,3
Mert Kaya MEMLEKET 1 0,2
Korhan Özkıvanç DEM Parti 1 0,2
Hilmi Aydoğdu SAADET 1 0,2

Nallıhan Belediye Meclisi

Kayıtlı seçmen sayısı 758, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %56,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %40,3 ile AK PARTİ yer aldı.

Parti Oy Oy oranı (%)
CHP 336 56,9
AK PARTİ 238 40,3
YENİDEN REFAH 7 1,2
MEMLEKET 3 0,5
BTP 2 0,3
SOL PARTİ 1 0,2
TİP 1 0,2
DEVA PARTİSİ 1 0,2
SAADET 1 0,2
VATAN PARTİSİ 1 0,2

Yazı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yazı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).

Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)

Kayıtlı seçmen sayısı 765, sandığa gidenlerin oranı %84,3. En çok oyu %53,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.

Aday Oy Oy oranı (%)
Recep Tayyip Erdoğan 335 53,8
Kemal Kılıçdaroğlu 235 37,7
Sinan Oğan 48 7,7
Muharrem İnce 5 0,8

Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)

Kayıtlı seçmen sayısı 765, sandığa gidenlerin oranı %80,9. En çok oyu %55,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.

Aday Oy Oy oranı (%)
Recep Tayyip Erdoğan 336 55,3
Kemal Kılıçdaroğlu 272 44,7

Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)

Kayıtlı seçmen sayısı 765, sandığa gidenlerin oranı %84,3. En çok oyu %41,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %19,2 ile CHP yer aldı.

Parti Oy Oy oranı (%)
AK PARTİ 256 41,6
CHP 118 19,2
İYİ PARTİ 112 18,2
MHP 64 10,4
ZAFER PARTİSİ 16 2,6
MEMLEKET 7 1,1
YENİDEN REFAH 6 1,0
GENÇPARTİ 4 0,7
TİP 4 0,7
HAK-PAR 3 0,5
Diğer (12) 18 2,9

Haritalar

Yazı Mahallesi Çevresindeki Mahalle ve Köyler

Nallıhan ve Ankara Hakkında Daha Fazla Harita ve İstatistik