Yeni Batı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Yeni Batı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 35.479 kişi (TÜİK).
Yeni Batı Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yeni Batı Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yeni Batı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 35.479 kişidir. 2007 yılında 18.305 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %93,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %71,0 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 11,057 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 35.479 |
Yeni Batı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yeni Batı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 35.479 kişidir. 2007 yılında 18.305 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %93,8 arttı.
Yeni Batı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yeni Batı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 35.479 | 4,4 |
| 2021 | 33.978 | 7,9 |
| 2020 | 31.497 | 13,7 |
| 2019 | 27.690 | 10,4 |
| 2018 | 25.072 | 1,9 |
| 2017 | 24.612 | 4,9 |
| 2016 | 23.455 | 5,2 |
| 2015 | 22.306 | 5,3 |
| 2014 | 21.188 | 1,8 |
| 2013 | 20.810 | 2,2 |
| 2012 | 20.372 | 3,4 |
| 2011 | 19.694 | 2,4 |
| 2010 | 19.237 | 2,6 |
| 2009 | 18.749 | 3,1 |
| 2008 | 18.187 | -0,6 |
| 2007 | 18.305 | - |
Yeni Batı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yeni Batı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yeni Batı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 28.763, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %76,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %18,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 17.488 | 76,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 4.251 | 18,5 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 429 | 1,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 289 | 1,3 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 173 | 0,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 140 | 0,6 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 45 | 0,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 45 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 34 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 28 | 0,1 |
| Diğer (12) | 97 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 28.763, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %71,0 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %19,8 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 16.315 | 71,0 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 4.557 | 19,8 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 899 | 3,9 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 394 | 1,7 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 340 | 1,5 |
| Hakan Bulut | TKP | 91 | 0,4 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 70 | 0,3 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 67 | 0,3 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 61 | 0,3 |
| Yasemin Köktaş | EMEP | 48 | 0,2 |
| Diğer (9) | 123 | 0,5 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 28.763, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %66,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %19,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 15.327 | 66,8 |
| AK PARTİ | 4.477 | 19,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 1.244 | 5,4 |
| İYİ PARTİ | 496 | 2,2 |
| YENİDEN REFAH | 466 | 2,0 |
| DEM Parti | 202 | 0,9 |
| TİP | 178 | 0,8 |
| DEVA PARTİSİ | 99 | 0,4 |
| SAADET | 88 | 0,4 |
| TKP | 75 | 0,3 |
| Diğer (12) | 294 | 1,3 |
Yeni Batı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yeni Batı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 28.334, sandığa gidenlerin oranı %94,1. En çok oyu %68,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %25,6 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 18.116 | 68,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.756 | 25,6 |
| Sinan Oğan | 1.527 | 5,8 |
| Muharrem İnce | 43 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 28.355, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %72,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %27,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 18.658 | 72,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 7.007 | 27,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 28.334, sandığa gidenlerin oranı %94,1. En çok oyu %45,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %17,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 12.118 | 45,9 |
| AK PARTİ | 4.628 | 17,5 |
| İYİ PARTİ | 4.044 | 15,3 |
| MHP | 1.548 | 5,9 |
| TİP | 1.399 | 5,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 817 | 3,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 599 | 2,3 |
| YENİDEN REFAH | 357 | 1,4 |
| MEMLEKET | 289 | 1,1 |
| BBP | 222 | 0,8 |
| Diğer (15) | 256 | 1,0 |