Ergazi Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Ergazi Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 18.510 kişi (TÜİK).
Ergazi Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ergazi Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ergazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.510 kişidir. 2007 yılında 17.903 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %3,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %70,8 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 1,825 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 18.510 |
Ergazi Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ergazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.510 kişidir. 2007 yılında 17.903 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %3,4 arttı.
Ergazi Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ergazi Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 18.510 | 1,1 |
| 2021 | 18.302 | 7,3 |
| 2020 | 17.054 | 3,1 |
| 2019 | 16.544 | 6,7 |
| 2018 | 15.498 | -1,9 |
| 2017 | 15.799 | -1,2 |
| 2016 | 15.997 | -0,1 |
| 2015 | 16.020 | 3,9 |
| 2014 | 15.426 | -1,5 |
| 2013 | 15.665 | -6,2 |
| 2012 | 16.709 | -0,3 |
| 2011 | 16.756 | 0,1 |
| 2010 | 16.737 | -0,1 |
| 2009 | 16.758 | -2,6 |
| 2008 | 17.197 | -3,9 |
| 2007 | 17.903 | - |
Ergazi Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ergazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ergazi Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 13.826, sandığa gidenlerin oranı %82,0. En çok oyu %75,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %19,3 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 8.328 | 75,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.135 | 19,3 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 183 | 1,6 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 151 | 1,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 79 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 74 | 0,7 |
| Cafer Güneş | SAADET | 24 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 19 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 15 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 14 | 0,1 |
| Diğer (12) | 46 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 13.826, sandığa gidenlerin oranı %82,0. En çok oyu %70,8 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %20,5 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 7.786 | 70,8 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 2.254 | 20,5 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 405 | 3,7 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 176 | 1,6 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 169 | 1,5 |
| Hakan Bulut | TKP | 38 | 0,3 |
| Yasemin Köktaş | EMEP | 33 | 0,3 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 30 | 0,3 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 24 | 0,2 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 21 | 0,2 |
| Diğer (9) | 64 | 0,6 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 13.826, sandığa gidenlerin oranı %81,9. En çok oyu %66,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %20,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 7.316 | 66,6 |
| AK PARTİ | 2.245 | 20,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 541 | 4,9 |
| İYİ PARTİ | 244 | 2,2 |
| YENİDEN REFAH | 209 | 1,9 |
| TİP | 80 | 0,7 |
| DEM Parti | 78 | 0,7 |
| SOL PARTİ | 49 | 0,5 |
| SAADET | 35 | 0,3 |
| EMEP | 34 | 0,3 |
| Diğer (12) | 154 | 1,4 |
Ergazi Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ergazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.988, sandığa gidenlerin oranı %93,3. En çok oyu %66,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %27,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 8.622 | 66,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.507 | 27,1 |
| Sinan Oğan | 775 | 6,0 |
| Muharrem İnce | 30 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.999, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %70,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %29,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 8.901 | 70,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.681 | 29,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.988, sandığa gidenlerin oranı %93,4. En çok oyu %45,3 ile CHP aldı, ikinci sırada %18,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 5.850 | 45,3 |
| AK PARTİ | 2.392 | 18,5 |
| İYİ PARTİ | 1.812 | 14,0 |
| MHP | 884 | 6,8 |
| TİP | 636 | 4,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 379 | 2,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 288 | 2,2 |
| YENİDEN REFAH | 175 | 1,4 |
| MEMLEKET | 154 | 1,2 |
| BBP | 107 | 0,8 |
| Diğer (14) | 148 | 1,2 |