Yeni Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Haymana, Ankara)
Ankara ili Haymana ilçesine bağlı Yeni Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.020 kişi (TÜİK).
Yeni Mahallesi, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yeni Mahallesi'nin haritası, Haymana ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yeni Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.020 kişidir. 2007 yılında 3.101 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %2,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %61,0 ile Levent Koç (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Yeni Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yeni Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.020 kişidir. 2007 yılında 3.101 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %2,6 azaldı.
Yeni Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yeni Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.020 | 0,4 |
| 2021 | 3.007 | -2,3 |
| 2020 | 3.078 | 7,2 |
| 2019 | 2.870 | 0,9 |
| 2018 | 2.843 | -0,6 |
| 2017 | 2.859 | -0,0 |
| 2016 | 2.860 | 1,9 |
| 2015 | 2.806 | 1,4 |
| 2014 | 2.767 | 5,5 |
| 2013 | 2.623 | -9,2 |
| 2012 | 2.890 | 1,5 |
| 2011 | 2.848 | -5,3 |
| 2010 | 3.008 | -3,1 |
| 2009 | 3.105 | -1,7 |
| 2008 | 3.160 | 1,9 |
| 2007 | 3.101 | - |
Yeni Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yeni Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yeni Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.053, sandığa gidenlerin oranı %78,3. En çok oyu %63,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %30,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 964 | 63,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 471 | 30,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 29 | 1,9 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 16 | 1,1 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 11 | 0,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 11 | 0,7 |
| Cafer Güneş | SAADET | 7 | 0,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 3 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 3 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 3 | 0,2 |
| Diğer (5) | 7 | 0,5 |
Haymana Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.053, sandığa gidenlerin oranı %77,5. En çok oyu %61,0 ile Levent Koç (CHP) aldı, ikinci sırada %35,4 ile Özdemir Turgut (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Levent Koç | CHP | 917 | 61,0 |
| Özdemir Turgut | AK PARTİ | 533 | 35,4 |
| Ömer Ercan | YENİDEN REFAH | 22 | 1,5 |
| Mahmut Başaran | DEM Parti | 13 | 0,9 |
| Ayşe Şimşir | İYİ PARTİ | 5 | 0,3 |
| Mehmet Alişan Yaşar | DEVA PARTİSİ | 4 | 0,3 |
| Burak Küçük | MEMLEKET | 3 | 0,2 |
| Kıvılcım Zelal Kuşcu | HKP | 2 | 0,1 |
| Mehmet Sezgin Kubat | DP | 2 | 0,1 |
| Can Okan Erden | DSP | 1 | 0,1 |
| Diğer (2) | 2 | 0,1 |
Haymana Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.053, sandığa gidenlerin oranı %77,5. En çok oyu %47,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %34,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 707 | 47,6 |
| AK PARTİ | 508 | 34,2 |
| YENİDEN REFAH | 108 | 7,3 |
| ANAP | 85 | 5,7 |
| DEM Parti | 26 | 1,8 |
| İYİ PARTİ | 14 | 0,9 |
| SAADET | 9 | 0,6 |
| VATAN PARTİSİ | 7 | 0,5 |
| DEVA PARTİSİ | 6 | 0,4 |
| DP | 5 | 0,3 |
| Diğer (5) | 10 | 0,7 |
Yeni Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yeni Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.122, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %61,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.054 | 61,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 579 | 33,5 |
| Sinan Oğan | 89 | 5,2 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.125, sandığa gidenlerin oranı %81,1. En çok oyu %63,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %36,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.073 | 63,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 627 | 36,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.122, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %36,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %18,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 639 | 36,9 |
| CHP | 318 | 18,3 |
| MHP | 288 | 16,6 |
| İYİ PARTİ | 160 | 9,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 116 | 6,7 |
| YENİDEN REFAH | 86 | 5,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 59 | 3,4 |
| BBP | 12 | 0,7 |
| MEMLEKET | 11 | 0,6 |
| GENÇPARTİ | 6 | 0,3 |
| Diğer (9) | 18 | 1,1 |