Yıldırımbeyazıt Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kahramankazan, Ankara)
Ankara ili Kahramankazan ilçesine bağlı Yıldırımbeyazıt Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.142 kişi (TÜİK).
Yıldırımbeyazıt Mahallesi, Ankara ilinin Kahramankazan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yıldırımbeyazıt Mahallesi'nin haritası, Kahramankazan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yıldırımbeyazıt Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.142 kişidir. 2007 yılında 619 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %84,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %59,3 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 2,534 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 1.142 |
Yıldırımbeyazıt Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yıldırımbeyazıt Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.142 kişidir. 2007 yılında 619 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %84,5 arttı.
Yıldırımbeyazıt Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yıldırımbeyazıt Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.142 | 5,0 |
| 2021 | 1.088 | 13,0 |
| 2020 | 963 | 3,4 |
| 2019 | 931 | 3,0 |
| 2018 | 904 | 5,4 |
| 2017 | 858 | 12,6 |
| 2016 | 762 | -2,2 |
| 2015 | 779 | 17,3 |
| 2014 | 664 | 4,7 |
| 2013 | 634 | 10,1 |
| 2012 | 576 | 3,8 |
| 2011 | 555 | 0,2 |
| 2010 | 554 | -13,8 |
| 2009 | 643 | 1,1 |
| 2008 | 636 | 2,7 |
| 2007 | 619 | - |
Yıldırımbeyazıt Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yıldırımbeyazıt Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yıldırımbeyazıt Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 866, sandığa gidenlerin oranı %77,7. En çok oyu %60,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %33,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 391 | 60,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 215 | 33,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 22 | 3,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 9 | 1,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 3 | 0,5 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,5 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 2 | 0,3 |
| Utku Reyhan | VATAN PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 1 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,1 |
| Diğer (1) | 1 | 0,1 |
Kahramankazan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 866, sandığa gidenlerin oranı %77,7. En çok oyu %59,3 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %32,7 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Selim Çırpanoğlu | CHP | 385 | 59,3 |
| Serhat Oğuz | AK PARTİ | 212 | 32,7 |
| Mehmet Ali Uysal | YENİDEN REFAH | 23 | 3,5 |
| Fatma Gülümser Birol | İYİ PARTİ | 12 | 1,9 |
| Emre Yılmaz | ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,5 |
| Caner Güneş | YTP | 3 | 0,5 |
| Anıl Sabahattin Karlı | DEM Parti | 2 | 0,3 |
| Engin Dilbaz | HÜDA PAR | 2 | 0,3 |
| Ali Şaybak | SAADET | 2 | 0,3 |
| Lerzan Sencer Tiryakioğlu | MEMLEKET | 1 | 0,1 |
| Diğer (4) | 4 | 0,6 |
Kahramankazan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 866, sandığa gidenlerin oranı %77,7. En çok oyu %55,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %35,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 355 | 55,0 |
| AK PARTİ | 231 | 35,8 |
| YENİDEN REFAH | 24 | 3,7 |
| İYİ PARTİ | 19 | 3,0 |
| BTP | 4 | 0,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 3 | 0,5 |
| MEMLEKET | 3 | 0,5 |
| SAADET | 3 | 0,5 |
| DP | 2 | 0,3 |
| DEVA PARTİSİ | 1 | 0,2 |
Yıldırımbeyazıt Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yıldırımbeyazıt Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 851, sandığa gidenlerin oranı %86,4. En çok oyu %50,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 367 | 50,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 293 | 40,2 |
| Sinan Oğan | 66 | 9,1 |
| Muharrem İnce | 3 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 853, sandığa gidenlerin oranı %83,3. En çok oyu %53,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %46,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 375 | 53,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 328 | 46,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 851, sandığa gidenlerin oranı %86,4. En çok oyu %37,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %20,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 273 | 37,8 |
| CHP | 145 | 20,1 |
| İYİ PARTİ | 121 | 16,7 |
| MHP | 75 | 10,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 29 | 4,0 |
| YENİDEN REFAH | 24 | 3,3 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 21 | 2,9 |
| TİP | 9 | 1,2 |
| MEMLEKET | 7 | 1,0 |
| BBP | 5 | 0,7 |
| Diğer (5) | 6 | 0,8 |