Kayı Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kahramankazan, Ankara)
Ankara ili Kahramankazan ilçesine bağlı Kayı Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.234 kişi (TÜİK).
Kayı Mahallesi, Ankara ilinin Kahramankazan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kayı Mahallesi'nin haritası, Kahramankazan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kayı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.234 kişidir. 2007 yılında 2.331 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %38,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %55,0 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 5,836 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 3.234 |
Kayı Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kayı Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.234 kişidir. 2007 yılında 2.331 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %38,7 arttı.
Kayı Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kayı Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.234 | 0,5 |
| 2021 | 3.219 | 2,1 |
| 2020 | 3.152 | 2,6 |
| 2019 | 3.073 | 4,8 |
| 2018 | 2.933 | 3,2 |
| 2017 | 2.842 | -2,1 |
| 2016 | 2.902 | -1,2 |
| 2015 | 2.936 | 2,3 |
| 2014 | 2.870 | -2,4 |
| 2013 | 2.941 | -0,6 |
| 2012 | 2.959 | -0,4 |
| 2011 | 2.971 | 10,0 |
| 2010 | 2.702 | 10,3 |
| 2009 | 2.450 | 0,7 |
| 2008 | 2.434 | 4,4 |
| 2007 | 2.331 | - |
Kayı Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kayı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kayı Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.572, sandığa gidenlerin oranı %87,6. En çok oyu %56,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %37,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.230 | 56,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 818 | 37,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 69 | 3,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 18 | 0,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 16 | 0,7 |
| Cafer Güneş | SAADET | 11 | 0,5 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 5 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 5 | 0,2 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 4 | 0,2 |
| Utku Reyhan | VATAN PARTİSİ | 4 | 0,2 |
| Diğer (5) | 10 | 0,5 |
Kahramankazan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.572, sandığa gidenlerin oranı %87,6. En çok oyu %55,0 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %39,8 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Selim Çırpanoğlu | CHP | 1.187 | 55,0 |
| Serhat Oğuz | AK PARTİ | 858 | 39,8 |
| Mehmet Ali Uysal | YENİDEN REFAH | 51 | 2,4 |
| Fatma Gülümser Birol | İYİ PARTİ | 23 | 1,1 |
| Ali Şaybak | SAADET | 8 | 0,4 |
| Ecevit Akbaba | DSP | 6 | 0,3 |
| Emre Yılmaz | ZAFER PARTİSİ | 5 | 0,2 |
| Caner Güneş | YTP | 5 | 0,2 |
| Mehmet Zeki Kaplan | DEVA PARTİSİ | 4 | 0,2 |
| Halil Birinci | BTP | 3 | 0,1 |
| Diğer (6) | 8 | 0,4 |
Kahramankazan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.572, sandığa gidenlerin oranı %87,5. En çok oyu %54,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %38,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.155 | 54,2 |
| AK PARTİ | 809 | 38,0 |
| YENİDEN REFAH | 70 | 3,3 |
| İYİ PARTİ | 44 | 2,1 |
| DSP | 9 | 0,4 |
| SAADET | 8 | 0,4 |
| MEMLEKET | 7 | 0,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 6 | 0,3 |
| DP | 5 | 0,2 |
| SOL PARTİ | 3 | 0,1 |
| Diğer (6) | 13 | 0,6 |
Kayı Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kayı Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.411, sandığa gidenlerin oranı %92,4. En çok oyu %55,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.217 | 55,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 715 | 32,8 |
| Sinan Oğan | 239 | 11,0 |
| Muharrem İnce | 10 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.415, sandığa gidenlerin oranı %89,6. En çok oyu %60,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.271 | 60,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 844 | 39,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.411, sandığa gidenlerin oranı %92,4. En çok oyu %38,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,7 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 842 | 38,8 |
| İYİ PARTİ | 362 | 16,7 |
| CHP | 329 | 15,2 |
| MHP | 304 | 14,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 111 | 5,1 |
| YENİDEN REFAH | 72 | 3,3 |
| MEMLEKET | 27 | 1,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 24 | 1,1 |
| BBP | 16 | 0,7 |
| TİP | 12 | 0,6 |
| Diğer (10) | 35 | 1,6 |