30 Ağustos Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Etimesgut, Ankara)
Ankara ili Etimesgut ilçesine bağlı 30 Ağustos Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 24.024 kişi (TÜİK).
30 Ağustos Mahallesi, Ankara ilinin Etimesgut ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada 30 Ağustos Mahallesi'nin haritası, Etimesgut ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre 30 Ağustos Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 24.024 kişidir. 2007 yılında 16.047 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %49,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,6 ile Erdal Beşikcioğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
30 Ağustos Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre 30 Ağustos Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 24.024 kişidir. 2007 yılında 16.047 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %49,7 arttı.
30 Ağustos Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre 30 Ağustos Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 24.024 | -0,4 |
| 2021 | 24.116 | -0,4 |
| 2020 | 24.209 | -2,2 |
| 2019 | 24.759 | 0,9 |
| 2018 | 24.531 | -1,5 |
| 2017 | 24.894 | -0,2 |
| 2016 | 24.952 | -0,3 |
| 2015 | 25.019 | 0,4 |
| 2014 | 24.915 | 2,7 |
| 2013 | 24.256 | 0,9 |
| 2012 | 24.042 | -0,3 |
| 2011 | 24.124 | 6,9 |
| 2010 | 22.568 | 10,0 |
| 2009 | 20.515 | 13,0 |
| 2008 | 18.158 | 13,2 |
| 2007 | 16.047 | - |
30 Ağustos Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 30 Ağustos Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca 30 Ağustos Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 17.368, sandığa gidenlerin oranı %75,8. En çok oyu %50,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %39,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 6.351 | 50,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 5.043 | 39,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 618 | 4,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 215 | 1,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 140 | 1,1 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 101 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 73 | 0,6 |
| Serkan Ünver | YTP | 29 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 28 | 0,2 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 25 | 0,2 |
| Diğer (12) | 81 | 0,7 |
Etimesgut Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 17.368, sandığa gidenlerin oranı %75,8. En çok oyu %42,6 ile Erdal Beşikcioğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %41,6 ile Enver Demirel (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdal Beşikcioğlu | CHP | 5.320 | 42,6 |
| Enver Demirel | MHP | 5.188 | 41,6 |
| Abdulkadir Baloğlu | YENİDEN REFAH | 708 | 5,7 |
| Hilmi Özer | İYİ PARTİ | 382 | 3,1 |
| Müslim Taşdan | ZAFER PARTİSİ | 232 | 1,9 |
| Muhammed Sadık Yılmaz | BÜYÜK BİRLİK | 204 | 1,6 |
| İkram Bedir | DEM Parti | 109 | 0,9 |
| Muhammed Mustafa Şahin | SAADET | 92 | 0,7 |
| Nilüfer Yurtoğlu | ANAP | 54 | 0,4 |
| Süleyman Demir | DEVA PARTİSİ | 31 | 0,2 |
| Diğer (9) | 161 | 1,3 |
Etimesgut Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 17.368, sandığa gidenlerin oranı %75,8. En çok oyu %39,9 ile MHP aldı, ikinci sırada %39,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 4.923 | 39,9 |
| CHP | 4.813 | 39,0 |
| YENİDEN REFAH | 821 | 6,7 |
| İYİ PARTİ | 527 | 4,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 443 | 3,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 249 | 2,0 |
| DEM Parti | 124 | 1,0 |
| SAADET | 112 | 0,9 |
| MEMLEKET | 56 | 0,5 |
| MİLLET | 50 | 0,4 |
| Diğer (14) | 234 | 1,9 |
30 Ağustos Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda 30 Ağustos Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 17.598, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %61,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 9.711 | 61,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.695 | 29,8 |
| Sinan Oğan | 1.260 | 8,0 |
| Muharrem İnce | 67 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 17.621, sandığa gidenlerin oranı %85,9. En çok oyu %65,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %34,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 9.781 | 65,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.183 | 34,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 17.598, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %41,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 6.521 | 41,6 |
| CHP | 2.539 | 16,2 |
| MHP | 2.407 | 15,4 |
| İYİ PARTİ | 1.613 | 10,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 699 | 4,5 |
| YENİDEN REFAH | 553 | 3,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 371 | 2,4 |
| BBP | 221 | 1,4 |
| MEMLEKET | 196 | 1,2 |
| TİP | 168 | 1,1 |
| Diğer (15) | 195 | 1,2 |