Süvari Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Etimesgut, Ankara)
Ankara ili Etimesgut ilçesine bağlı Süvari Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 35.274 kişi (TÜİK).
Süvari Mahallesi, Ankara ilinin Etimesgut ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Süvari Mahallesi'nin haritası, Etimesgut ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Süvari Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 35.274 kişidir. 2007 yılında 10.005 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %252,6 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %41,9 ile Erdal Beşikcioğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Süvari Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Süvari Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 35.274 kişidir. 2007 yılında 10.005 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %252,6 arttı.
Süvari Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Süvari Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 35.274 | -0,2 |
| 2021 | 35.353 | -0,8 |
| 2020 | 35.634 | -0,9 |
| 2019 | 35.972 | 1,3 |
| 2018 | 35.499 | -2,1 |
| 2017 | 36.272 | 1,3 |
| 2016 | 35.791 | 0,2 |
| 2015 | 35.707 | 3,3 |
| 2014 | 34.556 | 6,6 |
| 2013 | 32.408 | 8,7 |
| 2012 | 29.810 | 7,9 |
| 2011 | 27.635 | 20,8 |
| 2010 | 22.883 | 29,9 |
| 2009 | 17.618 | 30,4 |
| 2008 | 13.514 | 35,1 |
| 2007 | 10.005 | - |
Süvari Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Süvari Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Süvari Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 24.961, sandığa gidenlerin oranı %75,5. En çok oyu %49,8 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %39,8 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 9.036 | 49,8 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 7.218 | 39,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 891 | 4,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 262 | 1,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 216 | 1,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 149 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 139 | 0,8 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 43 | 0,2 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 27 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 26 | 0,1 |
| Diğer (12) | 126 | 0,7 |
Etimesgut Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 24.961, sandığa gidenlerin oranı %75,5. En çok oyu %41,9 ile Erdal Beşikcioğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %41,5 ile Enver Demirel (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdal Beşikcioğlu | CHP | 7.512 | 41,9 |
| Enver Demirel | MHP | 7.439 | 41,5 |
| Abdulkadir Baloğlu | YENİDEN REFAH | 1.060 | 5,9 |
| Hilmi Özer | İYİ PARTİ | 496 | 2,8 |
| Muhammed Sadık Yılmaz | BÜYÜK BİRLİK | 293 | 1,6 |
| Müslim Taşdan | ZAFER PARTİSİ | 291 | 1,6 |
| İkram Bedir | DEM Parti | 229 | 1,3 |
| Muhammed Mustafa Şahin | SAADET | 189 | 1,1 |
| Hüseyin Gülşen | MİLLET | 75 | 0,4 |
| Nilüfer Yurtoğlu | ANAP | 63 | 0,3 |
| Diğer (9) | 282 | 1,6 |
Etimesgut Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 24.961, sandığa gidenlerin oranı %75,5. En çok oyu %39,2 ile MHP aldı, ikinci sırada %38,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 6.956 | 39,2 |
| CHP | 6.790 | 38,2 |
| YENİDEN REFAH | 1.236 | 7,0 |
| İYİ PARTİ | 687 | 3,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 627 | 3,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 368 | 2,1 |
| DEM Parti | 314 | 1,8 |
| SAADET | 196 | 1,1 |
| MEMLEKET | 128 | 0,7 |
| MİLLET | 81 | 0,5 |
| Diğer (14) | 374 | 2,1 |
Süvari Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Süvari Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 25.281, sandığa gidenlerin oranı %90,9. En çok oyu %61,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %30,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 13.915 | 61,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.792 | 30,0 |
| Sinan Oğan | 1.883 | 8,3 |
| Muharrem İnce | 73 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 25.300, sandığa gidenlerin oranı %86,9. En çok oyu %65,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %34,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 14.159 | 65,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.546 | 34,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 25.281, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %41,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 9.244 | 41,0 |
| CHP | 3.625 | 16,1 |
| MHP | 3.326 | 14,8 |
| İYİ PARTİ | 2.316 | 10,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 915 | 4,1 |
| YENİDEN REFAH | 898 | 4,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 687 | 3,0 |
| BBP | 413 | 1,8 |
| TİP | 326 | 1,4 |
| MEMLEKET | 254 | 1,1 |
| Diğer (15) | 288 | 1,3 |