Aşağıhüyük Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kızılcahamam, Ankara)
Ankara ili Kızılcahamam ilçesine bağlı Aşağıhüyük Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 134 kişi (TÜİK).
Aşağıhüyük Mahallesi, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Aşağıhüyük Mahallesi'nin haritası, Kızılcahamam ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Aşağıhüyük Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 134 kişidir. 2013 yılında 103 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %30,1 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,7 ile Süleyman Acar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 13,975 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 134 |
Aşağıhüyük Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Aşağıhüyük Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 134 kişidir. 2013 yılında 103 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %30,1 arttı.
Aşağıhüyük Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Aşağıhüyük Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 134 | 3,9 |
| 2021 | 129 | 5,7 |
| 2020 | 122 | -0,8 |
| 2019 | 123 | -11,5 |
| 2018 | 139 | 37,6 |
| 2017 | 101 | -1,9 |
| 2016 | 103 | 8,4 |
| 2015 | 95 | -3,1 |
| 2014 | 98 | -4,9 |
| 2013 | 103 | - |
Aşağıhüyük Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Aşağıhüyük Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Aşağıhüyük Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 244, sandığa gidenlerin oranı %94,7. En çok oyu %53,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %36,1 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 117 | 53,4 |
| Mansur Yavaş | CHP | 79 | 36,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 18 | 8,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 3 | 1,4 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,5 |
Kızılcahamam Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 244, sandığa gidenlerin oranı %94,7. En çok oyu %50,7 ile Süleyman Acar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %30,3 ile Coşkun Ünal (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Süleyman Acar | AK PARTİ | 112 | 50,7 |
| Coşkun Ünal | CHP | 67 | 30,3 |
| Seyfullah Köken | YENİDEN REFAH | 20 | 9,1 |
| Selçuk Kırmızı | İYİ PARTİ | 9 | 4,1 |
| Mustafa Çakır | ZAFER PARTİSİ | 6 | 2,7 |
| - | Bağımsız | 3 | 1,4 |
| Veysel Üzmez | SAADET | 2 | 0,9 |
| Orhan Şimşek | MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| Doğucan Hançer | YTP | 1 | 0,5 |
Kızılcahamam Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 244, sandığa gidenlerin oranı %94,7. En çok oyu %47,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %32,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 104 | 47,9 |
| CHP | 70 | 32,3 |
| YENİDEN REFAH | 20 | 9,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 7 | 3,2 |
| İYİ PARTİ | 6 | 2,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 5 | 2,3 |
| SAADET | 3 | 1,4 |
| TKP | 1 | 0,5 |
| TKH | 1 | 0,5 |
Aşağıhüyük Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Aşağıhüyük Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 121, sandığa gidenlerin oranı %96,7. En çok oyu %75,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %20,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 87 | 75,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 23 | 20,0 |
| Sinan Oğan | 5 | 4,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 121, sandığa gidenlerin oranı %93,4. En çok oyu %82,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %17,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 89 | 82,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 19 | 17,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 121, sandığa gidenlerin oranı %96,7. En çok oyu %56,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %15,5 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 66 | 56,9 |
| İYİ PARTİ | 18 | 15,5 |
| MHP | 12 | 10,3 |
| CHP | 11 | 9,5 |
| YENİDEN REFAH | 5 | 4,3 |
| BBP | 4 | 3,5 |